Praktyczne dodatki do łazienki

użycie dozownika mydła

Każdy nasz poranek jest wypełniony rutynowymi rytuałami. Musimy wstać, umyć zęby, wziąć prysznic, zjeść śniadanie, ubrać się i przygotować do pracy. Jednocześnie nawet nie zdajemy sobie sprawy jak detale mogą zmienić nastrój, a nawet styl życia. Dotyczy to także akcesoriów łazienkowych, które mogą nadać pomieszczeniu funkcjonalności.

O wieszakach na ubrania i suszarkach

Haczyki, wieszaki na ręczniki i suszarki do ubrań czy koszyk na akcesoria łazienkowe są funkcjonalnymi elementami dekoracyjnymi. Ideą projektu jest to, aby drobiazgi nie tylko pasowały do ogólnego stylu, ale także były przydatne funkcjonalnie. Zazwyczaj projektanci zalecają przechowywanie ich w pozycji pionowej. Akcesoria łazienkowe pomagają utrzymać czystość, piękno i porządek. W przypadku jasnych ścian i sufitów odpowiednie są kolory neutralne. Jasne odcienie brązu i ciemne odcienie zieleni stanowią optymalne połączenie.

Bardzo ważnym elementem są haczyki lub wieszaki. Istnieje kilka rodzajów wieszaków na ręczniki, różniących się materiałem. Na ręczniki są szpiczaste haczyki bez gumki oraz z zaokrąglonym końcem. Produkowane są również deski z haczykami. To o wiele wygodniejsze niż kupowanie i mocowanie haczyków osobno. Jest to opcja pośrednia między haczykami a wieszakami na ręczniki. Haczyki mogą być używane nie tylko do pościeli i ręczników, ale także do produktów higieny osobistej. Na przykład możesz powiesić na nich gąbki lub szczoteczki do ciała;

 • są małe i nie przeciążają przestrzeni;
 • są łatwe w montażu;
 • są w stanie utrzymać ciężkie ręczniki z tkaniny dzięki mocowaniu i podstawie;

Zalety wieszaków na ręczniki:

 • wytrzymuje obciążenie kilku ręczników;
 • tkanina schnie szybciej;
 • są łatwe do zainstalowania.

Nie tylko małe wieszaki na ręczniki pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Pomagają w tym też lustra, a także wszelkie lustrzane powierzchnie. Bardzo przydatne są dozowniki mydła. Mydelniczki metalowe, ceramiczne i szklane są niezawodne i wygodne w użyciu. Plastikowe są trudniejsze do zmycia z resztek mydła i będą wyglądać po pewnym czasie nieatrakcyjne. Mydelniczki na mydło w postaci stałej mogą mieć wiele kształtów i różnić się jedynie materiałem wykonania i sposobem mocowania. Klasyczne mydelniczki można ustawić na zlewie, boku wanny lub półce. Ich zaletą jest mobilność, ale to też jest ich wada. Mydelniczki można też przymocować do ściany. Wykonane są często z wytrzymałego matowego szkła, wyposażone w uchwyt z chromowanego mosiądzu. Magnetyczne – w tym przypadku w uchwyt wbudowany jest magnes, a specjalna metalowa część (zawarta w zestawie) wyciska mydło.

kobieca ręka pod dozownikiem mydła

Wśród akcesoriów łazienkowych ważną rolę odgrywają uchwyty na papier toaletowy. Stosowanie plastikowych elementów tego typu jest niepraktyczne: są one zawodne i nieatrakcyjne wizualnie. Lepszym wyborem są metalowe uchwyty.

Klasa

Tego typu dozowniki ścienne, mydelniczki, półki, uchwyty na papier, haczyki na ręczniki – to wszystko drobiazgi, bez których żadna łazienka nie będzie funkcjonalna i wygodna. Akcesoria łazienkowe można z grubsza podzielić na trzy klasy:

 • Klasa ekonomiczna. Są to niedrogie plastikowe przedmioty. Mało funkcjonalne i nietrwałe.
 • Klasa średnia. Z reguły są sprzedawane w zestawie. Mogą być również plastikowe, ale to już będzie trwalszy rodzaj tego materiału. Producenci często łączą go z metalem, drewnem czy ceramiką. W tym segmencie zawsze można znaleźć estetyczne i ergonomiczne kolekcje akcesoriów.
 • Klasa Premium. Mogą to być kolekcje znanych na całym świecie marek. Akcesoria tego poziomu są często prezentowane w autorskich seriach znanych projektantów. Akcesoria Premium są zaprojektowane tak, aby były wytrzymałe i odporne na zużycie. Często są wykonane z metalu lub kamienia naturalnego.

Wśród pozostałych akcesoriów warto wymienić uchwyt ze szczotką do WC, która pozwala zachować czystość w ubikacji, a także półki łazienkowe. Takie półki często pełnią funkcje czysto projektowe, nadając pomieszczeniu różne akcenty stylistyczne. Istnieje kilka rodzajów półek łazienkowych:

 • Zawiasowe. Wieszane na haczykach lub śrubach.
 • Wbudowane. W rzeczywistości są to nisze w ścianie. Często wykonywane na zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *