Jak prawidłowo przekazać 1% podatku?

rodzina_przekazuje_jeden_procent_podatku

Procedura przekazania 1% podatku jest bardzo prosta i nie wymaga wielu dodatkowych czynności. Wystarczy w składanej deklaracji podatkowej umieścić odpowiedni numer KRS ze wskazaniem celu szczegółowego i złożyć rozliczony PIT w odpowiednim dla nas urzędzie skarbowym.  Jak zawsze od 15 lutego wstępnie wypełniony formularz PIT jest już dostępny w portalu podatnika udostępnionego przez Ministerstwo Finansów pod adresem podatki.gov.pl. Tu właśnie mamy do 30 kwietnia czas uzupełnić rozliczoną deklarację w brakujące dane takie jak KRS i cel szczegółowy. Na chwilę obecną dostępne są druki PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 ale co roku przybywa możliwość rozliczania innych druków.

Jak uzupełnić dane w deklaracji PIT rozliczając się na Portalu Podatnika podatki.gov.pl?

Wchodząc na stronę internetową przygotowaną przez Ministerstwo Finansów wybieramy pierwszą widoczny odnośnik nazwany PIT „Tu rozliczysz podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacje o ulgach, rozliczeniach, stawkach i limitach”

image-001

następnie wybierasz Twój e-PIT i przechodzisz dalej wybierając odpowiednią dla siebie opcję logowania.

image-002

Po przejściu do kolejnego etapu mamy kilka możliwych do wyboru opcji:

  • Odrzucenie propozycji rozliczonego dokumentu, wtedy rozliczamy się tradycyjną metoda wypełniając formularz ręcznie lub za pomocą programu komputerowego .
  • Zatwierdzenie widocznej w portalu deklaracji
  • Edycja (to tu właśnie jest te miejsce gdzie wpisujemy odpowiednie dane podopiecznego fundacji czyli KRS fundacji i cel szczegółowy

– KRS: 0000270809 ( wskazanie numeru fundacji AVALON )

– cel szczegółowy: Koniew, 4907 (wskazaniem mojego identyfikatora )

Jak wprowadzimy odpowiednie dane celem przekazania jednego procenta podatku a reszta deklaracji w portalu podatki.gov.pl jest prawidłowa i się z nią zgadzamy wystarczy zatwierdzić propozycję i mamy złożoną deklarację wraz ze wskazaniem 1% podatku.

Czy można złożyć deklarację innymi metodami uwzględniając wpisanie danych 1% podatku?

Oczywiście że można, jeśli przed 30 kwietnia złożysz deklarację innymi metodami to ta proponowana przez Ministerstwo Finansów nie będzie brana pod uwagę. A złożyć można w następujący sposób:

  • Wchodząc na moją stronę miopatia.pl i wybierając zakładkę przekaż 1% podatku znajdziesz tam aplikację e-PITY która to już jest przygotowana i automatycznie uzupełnia dane celem przekazania 1% podatku.
  • Wypełniając odpowiedni dla siebie druk ręcznie, pamiętając o uzupełnieniu odpowiednich dla jednego procenta podatku pól.

image-003

Do kogo trafią przekazane środki ze zbiórki przekaż 1% podatku?

Nazywam się Tomasz Koniew, urodzony w 1979 roku choruję na genetycznie uwarunkowaną, nieuleczalną chorobę Miopatia Mitochondrialna która to objawia się przez zanik mięśni. Dzięki fundacji Avalon w której jestem podopiecznym mam możliwość gromadzenia środków związanych z polepszeniem mojego stanu zdrowia.

image-004

Moja przypadłość należy do chorób rzadkich, nie ma na nią skutecznego lekarstwa, postępuje z roku na rok małymi krokami. Leczenie objawowe polega na dobrej suplementacji, odpowiednich dawkach witamin i stałej rehabilitacji. Zbiórka przekaż jeden procent podatku jest jeden raz w roku więc zebraną kwotą muszę dysponować przez cały rok. Każdy grosz się liczy bez Waszej pomocy ani rusz!

Czy przekazując 1% podatku na wskazane dane będą widoczne moje dane jako darczyńcy?

Dane darczyńcy w przypadku darowizn z 1% podatku są anonimowe a to za sprawą dostosowywania się do RODO od 2019 zapis mówi, że wszelkie dane podatników przekazujących swój 1% podatku w zeznaniu rocznym są ukryte.

Ogólna informacja z podziękowaniami za dołączenie do mojej grupy wspierających widnieje zawsze na stronie jak i na FB @miopatia.mitochondrialna.