Lęk przed wizytą u dentysty – jak sobie z tym poradzić

nerwowy strachliwy człowiek

Przytłaczający strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest zjawiskiem na tyle poważnym, że zdążył już doczekać się profesjonalnych opracowań. Jest znany jako dentofobia i może być poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia. To jeden z głównych powodów, dla których wiele osób nie szuka pomocy u dentysty. Nawet, jeśli nie przybiera skrajnych form, dentofobia może być wyjątkowo uciążliwa. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie kroki podejmować chcąc się z nią uporać.

Po pierwsze – mów o swoich obawach

Lęk przed dentystą nigdy nie jest na tyle irracjonalny, abyśmy nie byli w stanie wskazać jego żadnej przyczyny. Być może zdarzyło nam się natrafić na osobę, która nie tylko nam nie pomogła, ale również podjęła działania, które doprowadziły do ogromnego bólu? A może lęk wynika przede wszystkim ze świadomości, że nasze zęby są zepsute i nie wyobrażamy już sobie ich leczenia obawiając się zarówno bólu, jak i wysokich kosztów? Najlepszym sposobem na uporanie się z wątpliwościami kłębiącymi się w naszej głowie w związku z planowaną wizytą u stomatologa, jest rozmawianie z nim na ten temat. Lekarze, którzy dziś oferują swoje usługi pacjentom doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem może być dentofobia. Podczas pierwszej wizyty z pewnością znajdą więc czas na omówienie tego, co najbardziej martwi osobę decydującą się na leczenie.

Po drugie – szukaj wsparcia u osób znanych z tego, że niosą profesjonalną pomoc

Znalezienie informacji na temat konkretnego stomatologa nigdy chyba nie było tak proste, jak ma to miejsce dziś. Starając się przełamać lęk przed wizytą warto zapisać się więc do takiego, który ma duże doświadczenie w tym zakresie. Lekarze chętnie chwalą się umiejętnością współpracy z „trudnymi” pacjentami. Także osoby, które przez lata unikały wizyty, z radością rekomendują specjalistów, którzy pomogli im w uporaniu się z tym problemem. Czasem pojawia się konieczność dość długiego oczekiwania na wolny termin u takiej osoby. Trudno jednak nie zgodzić się z osobami uważającymi, że nie jest to ograniczenie, któremu nie da się sprostać.

mała dziewczyna boi się dentysty

Po trzecie – szukaj spokoju

Nie brakuje osób, które już kilka razy zapisywały się na pierwszą od lat wizytę, tuż przed ostatecznym terminem odwoływały ją jednak. Jeśli mamy podobne doświadczenia pamiętajmy o tym, że drzemie w nas moc pozwalająca na ograniczenie nerwów do minimom. Kluczowe znaczenie może mieć noc tuż przed wizytą, dzień poprzedzający ją starajmy się więc wypełnić wieloma atrakcjami. Dzięki temu pójdziemy spać w dobrym nastroju i na tyle zmęczeni, aby myśl o czekającej nas wizycie nie była w stanie wytrącić nas z równowagi. Innym doskonałym sposobem na zminimalizowanie stresu tuż przed samą wizytą jest udanie się na nią z słuchawkami i naszą ulubioną listą utworów. Dziś lekarze starają się już nie narażać swoich pacjentów na nieprzyjemne, długie czekanie, jeśli jednak miałoby do niego dojść, możliwość słuchania ulubionej muzyki z pewnością przyczyniłaby się do jego znacznego uatrakcyjnienia.

Po czwarte – testuj nowe technologie

Na pierwszą po wielu latach wizytę warto wybrać się do tego gabinetu, o którym wiadomo, że jest on zaawansowany technologicznie np. klinika Ochota na Uśmiech z Warszawy. Wizyta w takim miejscu z pewnością przyczyni się do tego, że będziemy leczeni szybciej, a bolesność zostanie ograniczona do minimum. Takie pozytywne wrażenie z pewnością sprawi, że łatwiej będzie nam zapisać się na kolejne wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *