Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu?

szafki kuchenne

Osoby, które często i dużo gotują muszą liczyć się z tym, że tłuszcz może osiadać na szafkach kuchennych. Często miesza się on z kurzem i zasycha, a wówczas łagodne detergenty wykorzystywane podczas regularnego sprzątania kuchni niejednokrotnie okazują się bezradne. Na szczęście, nawet w takiej sytuacji wyczyszczenie szafek kuchennych z tłuszczu jest możliwe.

Pochwała systematyczności

Osoby zastanawiające się nad tym, jak czyścić szafki kuchenne z tłuszczu często słyszą, że ich sojusznikiem może okazać się przede wszystkim systematyczność. Najlepiej każdego wieczoru choćby pobieżnie wyczyścić meble kuchenne. Ich sprzątaniu nie trzeba poświęcić więcej niż pięciu minut, a z pewnością nie będzie trzeba zmagać się z problemem zeschniętego tłuszczu. Jeśli szafki są czyszczone regularnie, jest bardziej niż pewne, że z tłuszczem uporają się nawet najłagodniejsze detergenty. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że tłuszcz zbiera się także na górze szafek, przynajmniej raz na jakiś czas dobrze jest więc zainteresować się również ich stanem.

Skuteczne mycie szafek krok po kroku

Jak już wspomniano, systematyczne mycie szafek sprawia, że nie trzeba sięgać po agresywne detergenty. Pomaga ciepła woda z płynem do naczyń. Sytuacja komplikuje się nieco dopiero wtedy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad tym, czym myć szafki, jeśli nie chcemy ich uszkodzić. Warto więc pamiętać o tym, że szafki nie są miejscem, z którym powinny mieć kontakt druciaki, gąbki oraz szorstkie szmatki. Te mogą porysować drewniane i lakierowane powierzchnie, lepiej więc zastąpić je miękkimi ściereczkami. Już po umyciu szafek można profilaktycznie przetrzeć je suchą ściereczką. Zabieg ten przyczyni się do uporania się z zaciekami o nieestetycznym wyglądzie.

Jeśli nie mamy pod ręką płynu do mycia naczyń, nie oznacza to wcale, że musimy zrezygnować z porządków. Z zadaniem tym poradzi sobie także każdy środek do mycia szyb oraz mleczko do czyszczenia. Pomocne są także nawilżone chusteczki zwłaszcza, jeśli producent przewidział, że powinny być wykorzystywane właśnie do mycia kuchni.

Co robić w trudnych przypadkach?

A co robić, gdy ściereczka i płyn do mycia naczyń nie radzą sobie z nieestetyczną tłustą plamą? Czy jest to sygnał świadczący o tym, że nadszedł czas, aby sięgnąć po druciak? Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Istnieje wiele domowych sposobów, które można wykorzystać w takich okolicznościach. Dla nikogo nie powinno być przy tym zaskoczeniem to, że jednym z najskuteczniejszych okazuje się być ocet. Jeśli przelejemy go do butelki z atomizerem, a następnie spryskamy za jego pomocą tłuste powierzchnie, już po kilkunastu minutach ściereczka z mikrofibry powinna poradzić sobie z łatwością z plamami.

Innym domowym sposobem na walkę z zeschniętym tłuszczem jest soda oczyszczona. Jeśli plama sprawia wrażenie wyjątkowo uciążliwej, a nam zależy na pozbyciu się jej, dobrym rozwiązaniem będzie obsypanie sodą wilgotnej ściereczki. Do mycia szafek można wykorzystać też roztwór składający się z litra wody oraz czterech łyżeczek sody oczyszczonej. Takie rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza w przypadku mebli delikatnych, którym mogłyby zaszkodzić drobinki proszku.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *