Jak usunąć plamę z długopisu z białej bluzki?

biała bluzka

Plamy z długopisu są zmorą wszystkich rodziców mających dzieci w wielu szkolnym. Zdarzają się jednak także samym dorosłym zwłaszcza, jeśli wykonują prace biurowe. Uporanie się z nimi nie jest prostym zadaniem, sytuacja komplikuje się przy tym dodatkowo, gdy pojawiają się na białej bluzce. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na uporanie się z nimi.

Z kuchni do łazienki

Bardzo często z plamami z długopisu na białej bluzce można uporać się z wykorzystaniem tak zwanych domowych sposobów. Jest to opcja szczególnie kusząca wtedy, gdy mamy do czynienia z delikatnymi tkaninami i obawiamy się, że pozbycie się plam doprowadzi do uszkodzenia samej bluzki. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o kwaśnym mleku. Jeśli plama jest jeszcze świeża, miejsce noszące ślad długopisu powinno zostać w nim zmoczone, potem zaś bluzkę można już uprać w czystej wodzie, zgodnie z zaleceniami producenta.

Nie mniej skutecznym „kuchennym” sposobem jest użycie w tym celu soku z cytryny znanego ze swoich właściwości rozjaśniających. Jeśli nie mamy pod ręką cytryny w jej naturalnej postaci, możemy wykorzystać kwasek cytrynowy. Tu procedura jest nieco inna. Zaleca się posypanie plamy kwaskiem, pozostawienie jej na kilka minut, a następnie – dokładne wypłukanie bluzki.

Jeszcze innym podręcznym odplamiaczem okazuje się być spirytus, choć opcjonalnie można w tym celu wykorzystać także inne produkty, które znajdują się w naszym domu. Może być to choćby lakier do włosów oraz lakier do paznokci, choć z tym ostatnim należy postępować ostrożnie, bo użyty w nadmiarze może uszkodzić nawet mniej delikatny materiał. Ten ostatni sposób sprawdza się zresztą przede wszystkim w przypadku odzieży wierzchniej, można też na niego liczyć, gdy ślady po długopisie pojawią się na skórzanych meblach.

Mniej typowe domowe sposoby

Gdy na białej bluzce pojawią się plamy z długopisu, wiele osób przekonuje się, jak dziwne, choć skuteczne mogą być sposoby ich wywabiania. Okazuje się, że wcale nie brakuje entuzjastów kremu do golenia w charakterze odplamiacza. W tym przypadku zaleca się naniesienie go obficie na plamę i pozostawienie na jakiś czas. Pośpiech nie jest w tym wypadku zalecany, plama może być więc pozostawiona bez opieki nawet przez kilka godzin. Potem niezbędne jest zapranie tkaniny w ciepłej wodzie w oczekiwaniu na satysfakcjonujący rezultat.

Jeśli biała bluzkę pobrudził modny w ostatnich latach długopis żelowy, może się okazać, że sposób na pozbycie się plamy będzie jeszcze bardziej zaskakujący. Nie może być jednak inaczej, skoro z problemem tym może uporać się popularna w szkole gumka do mazania. Plamę należy ścierać tak, jak próbowalibyśmy uporać się ze źle zapisaną literą lub cyfrą w zeszycie. Jeśli sposób ten nie okaże się skuteczny, może się okazać, że to, czego nie zrobiła gumka, wykona pasta do zębów. Na poplamionym miejscu pasta powinna pozostać nawet przez dobę. Potem konieczne jest wypranie ubrania. W wielu łazienkach poza pastą do zębów znajduje się także woda kolońska. Okazuje się, że również ona może okazać się skutecznym sposobem na uporanie się z plamami. Wody nie należy jednak lać bezpośrednio na plamę, ale na bawełnianą szmatkę.

Usunięcie plamy za pomocą szarego mydła

Aby usunąć plamę z długopisu z białej bluzki, można użyć szarego mydła. Wystarczy rozetrzeć plamę szarym mydłem i zostawić na kilka minut do wchłonięcia. Następnie zmyć ubranie w zimnej wodzie, ponieważ gorąca woda może spowodować utrwalenie się plamy w materiale. Jeśli plama nie zniknie po pierwszym praniu, można spróbować ponownie powtórzyć proces aplikacji mydła i odczekania kilku minut. W przypadku trudnych plam z długopisu można również użyć octu białego lub spirytusu, ale trzeba uważać, aby nie uszkodzić materiału. Po usunięciu plamy zaleca się przepłukanie ubrania w wodzie z dodatkiem płynu do płukania, aby pozbyć się resztek mydła i zapewnić przyjemny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *