Jak usunąć naklejki ze ściany?

usuwanie naklejki ze ściany

Naklejki to znakomity sposób na dekorację ścienną. Każda moda kiedyś jednak przeminie, decydując się na zastosowanie takiego rozwiązania warto więc zadać sobie pytanie o to, co zrobimy, gdy dojdziemy do wniosku, że nadszedł już czas, aby się z nim pożegnać. Okazuje się, że usuwanie naklejek ze ścian nie musi być trudne, a już na pewno widmo tego obowiązku nie powinno zniechęcać nas do ich umieszczenia.

Usuwanie naklejek krok po kroku

Jeszcze przed przystąpieniem do usuwania naklejki ze ściany dobrze jest zainteresować się tym, z jakiego materiału jest ona wykonana. Przeważnie materiałem tym jest wodoodporna folia ciesząca się dużym powodzeniem choćby dlatego, że naklejkę można łatwo utrzymać w czystości. Jeśli więc motyw przewodni znudził nam się albo przystępujemy do generalnego remontu, z pewnością w pierwszej kolejności przyda się nam szpachelka. Pozwoli ona na podważenie jednego końca naklejki, to zaś sprawi, że bez większego wysiłku będziemy go w stanie oderwać. Oczywiście, podczas całego procesu nie zaleca się wykonywania gwałtownych ruchów. Im delikatniej będziemy odrywać naklejkę, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo tego, że klej zejdzie wraz z farbą, która znajdowała się pod posterem. Na szczęście, nie mówimy wcale o dużym ryzyku. Najwyższej jakości naklejki są produkowane z myślą o tym, aby można było zmieniać ich lokalizację, a to sprawia, że klej nie przyciąga farby tak, jak w rozwiązaniach dostępnych w sprzedaży kilkanaście lat wcześniej.

Inną skuteczną metodą usuwania naklejek ze ściany jest ogrzewanie ich ciepłym powietrzem pochodzącym choćby z podręcznej suszarki. Gdy szablon zostanie podgrzany, jego usunięcie ze ściany nie powinno być problemem. Niestety, metoda ta, choć skuteczna, nie jest wolna od wad. Jeśli powietrze będzie zbyt gorące, w miejscu, w którym znajdowała się naklejka, może pozostać tłusta plama, której usunięcie okaże się wcale nie mniejszym wyzwaniem niż pozbycie się samego posteru. Jeśli więc obawiamy się niepowodzenia, zamiast strumieniem powietrza posłużmy się delikatnie zwilżoną gąbką. Niestety, to rozwiązanie może nie zadziałać, jeśli folia jest wodoodporna.

majster w pracy

Co zrobić, gdy na ścianie pozostał klej?

Usuwanie naklejki ze ściany nie powinno sprawiać kłopotu, niekiedy jednak operacja ta kończy się jedynie częściowym powodzeniem. Po odklejeniu plakatu może się okazać, że na ścianie pozostał klej, a ona sama nie prezentuje się przesadnie estetycznie. Na szczęście, nawet w takiej sytuacji możemy liczyć na sprawdzone sposoby pozwalające na jego usunięcie.

Najbardziej popularną metodą jest pozbywanie się kleju z wykorzystaniem papieru ściernego. Choć jednak mamy do czynienia ze sposobem charakteryzującym się dużą skutecznością, trudno nie zgodzić się z tym, że jest on pracochłonny i wymaga sporej precyzji. Nie zaleca się też stosowania polecanego często w Internecie sposobu polegającego na smarowaniu kleju oliwą albo majonezem. Zwykle nie jest on skuteczny, a plama, która w ten sposób powstaje, może być jeszcze bardziej nieestetyczna. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie się do specjalistycznego sklepu i zakupienie odpowiedniego środka chemicznego.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *