Jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV

dziewczyna w okularach

Każda osoba podchodząca poważnie do kwestii związanych z dbaniem o swoje oxzy musi mieć świadomość tego, że nie osiągnie tego celu bez zapewnienia im ochrony przed promieniami UV. Niestety, nie każde okulary posiadają odpowiednie filtry. Nadmierne zaufanie w stosunku do producentów szkieł nie pomaga, warto więc samodzielnie sprawdzać, czy mamy do czynienia z okularami z filtrem, czy też nie.

Filtr UV w okularach korekcyjnych

Choć zdecydowana większość kupujących ma dziś świadomość tego, jak duże znaczenie ma filtr w okularach przeciwsłonecznych, ich wiedza pozostawia wiele do życzenia wówczas, gdy w grę wchodzą okulary korekcyjne. Tymczasem nietrudno się domyślić, że zagrożenie promieniowaniem UV nie jest wcale związane jedynie z letnimi, długimi dniami. Nie zawsze można też zminimalizować je nosząc okulary przeciwsłoneczne. Nie ma o tym mowy przede wszystkim wtedy, gdy właściciele okularów zmagają się z którąś z wad wzroku. W takim przypadku zamiana okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne stanowiłaby poważne zagrożenie. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu wydaje się być inwestycja w tak zwane nakładki polaryzacyjne zwracające na siebie uwagę właśnie dlatego, że odbijają światło. Przed zakupem warto sprawdzić ich filtr. Optymalną wartością jest w takim wypadku filtr UV 400.

Skąd pewność, że kupiliśmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV?

O tym, że latem należy chronić oczy przed promieniowaniem UV, nie trzeba nikomu chyba przypominać. Nietrudno przecież powiązać szkodliwe promieniowanie słoneczne z takimi chorobami, jak choćby posłoneczne zapalenie spojówek oraz zapalenie rogówki. Lekarze podkreślają znaczenie dobrego filtr także dlatego, że jego brak może doprowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń, z rozwojem zaćmy na czele. Tu jednak pojawia się problem.

Choć na rynku nie brakuje okularów przeciwsłonecznych, musimy liczyć się z tym, że ochrona wzroku ich przyszłych właścicieli nie zawsze jest priorytetem dla producentów. Takie podejście częściowo sankcjonują zresztą sami klienci. Gdy kupują okulary, zwracają uwagę przede wszystkim na względy estetyczne. Nawet, jeśli są świadomi tego, jak ważna jest ochrona wzroku, nie przywiązują do niej przesadnie dużej wagi. Nie trzeba wcale długo czekać na konsekwencje niefrasobliwości – na rynku wcale nie dominują okulary z filtrami UV. Na szczęście, przed zakupem można samodzielnie upewnić się, że sięga się po rozwiązanie bezpieczne, posiadające wspomniane zabezpieczenie.

okulary

Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z modelem rzeczywiście bezpiecznym, jest obecność naklejki CE. Oznacza ona, że analizujemy właśnie jeden z tych modeli, które powstały w zgodzie z wymaganiami stawianymi przez przepisy unijne. Niestety, naklejki są czasem używane również przez naciągaczy, stąd też dobrym pomysłem okazuje się również sięganie jedynie po te okulary, które pochodzą z pewnego źródła. Doświadczeni optycy rzadko pozwalają sobie na tego rodzaju oszustwa, współpracując z nimi można więc mieć pewność, że nie naraża się swoich oczu na niebezpieczeństwo.

Niekiedy na okularach można zauważyć nie tylko naklejkę CE, ale również nalepkę z cyfrą z przedziału od 0 do 4. Wbrew pozorom, może mieć ona duże znaczenie dla świadomego zakupu okularów, bo informuje o tym, ile światła przepuszcza dany model. Aby prawidłowo odczytywać informacje znajdujące się na nalepce warto pamiętać, że im wartość jest wyższa, tym mniejsza jest przepuszczalność takich okularów. Optymalnym wyborem wydają się więc szkła o przepuszczalności 3 albo 4.

Producenci, którzy podchodzą poważnie do bezpieczeństwa oczu swoich klientów, starają się też informować ich o tym, z jak silnym filtrem mogą mieć oni do czynienia. Optymalny wydaje się w tym kontekście filtr UV 400. Informacje na jego temat przeważnie można znaleźć w wewnętrznej stronie oprawek. Także kolor szkieł ma do spełnienia funkcję ochronną. Chcąc w pełni chronić oczy, najlepiej decydować się więc na szkła, szare, bursztynowe i brązowe. Są one doskonałą ochroną przed promieniowaniem nie zaburzając jednocześnie widzenia.

Narzędzia do sprawdzania filtru UV w okularach

Narzędzia do sprawdzania filtru UV w okularach są niezbędnym elementem każdego serwisu optycznego i specjalistycznych laboratoriów oraz niektórych salonów optycznych. Dzięki nim możliwe jest skuteczne badanie właściwości filtru UV w okularach i jego wpływu na zdrowie oczu użytkownika. Narzędzia te pozwalają na szybkie i precyzyjne odczytywanie wartości filtru UV, co umożliwia łatwą identyfikację ewentualnych problemów i ich rozwiązanie.

Narzędzia do sprawdzania filtru UV w okularach są niezbędne również dla osób, które na co dzień korzystają z okularów z filtrem UV. Dzięki temu mogą mieć pewność, że ich okulary chronią ich oczy w pełni, co ma duże znaczenie dla ich zdrowia oraz komfortu użytkowania. Niestety tego typu narzędzia są zwykle drogie i mało dostępne, choć jak zerkniemy na zagraniczne portale aukcyjne, produktów sygnowanych do sprawdzania filtra UV w okularach jest na pęczki.

Czy jednak powinniśmy z nich korzystać, tylko po to, aby sprawdzić filtr UV? Generalnie, jeżeli mamy zaufanie do danego producenta, to raczej sprawdzanie jego wiarygodności nie będzie miało sensu. Każdy liczący się na rynku producent okularów przeciwsłonecznych musi liczyć się z weryfikacją i opinią użytkowników. Warto przed zakupem weryfikować opinie na temat produktów danego producenta, bo być może czasem możemy natknąć się na informacje, które diametralnie zmienią nasz pogląd.