Jakie krzesła do białego stołu?

biały stolik

Stół jest jednym z ważniejszych mebli w domu. To przy nim spożywamy posiłki ale także jest on miejscem rodzinnych i towarzyskich spotkań. Dlatego stół powinien być jak najbardziej komfortowy i funkcjonalny. Niemniej ważne są ustawione wokół niego krzesła, które powinny być przede wszystkim wygodne; jednocześnie muszą stanowić integralną część stołu w jadalni, salonie czy kuchni.

Dobranie odpowiednich krzeseł do stołu nie jest łatwym zadaniem. Co jeśli nasz stół ma już określony kolor i jest… biały? Zatem jakie krzesła wybrać do białego stołu? Możliwości jest kilka.

Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy planujemy osiągnąć: czy wnętrze ma być nowoczesne czy jednak w stylu klasycznym a może retro? Biały stół bowiem wygląda dobrze w wielu różnych stylizacjach i odsłonach.

Główną zaletą bieli jest jej neutralność. Pasują do niej wszystkie barwy i odcienie. Wówczas mamy duże pole do popisu. Przeanalizujmy kilka wariantów aranżacyjnych.

Wyobraźmy sobie zatem drewniany stół, biały, lakierowany bądź też matowy.
W prostokątnym kształcie. Jego nogi niech będą dość masywne, klockowate. Dość zwyczajny
w konstrukcji, bez zbędnych zdobień. Prostota w czystej postaci. A do niego…

  1. Krzesła w podobnym stylu co stół. Wykonane z tego samego (lub podobnego) materiału
    w identycznym kolorze. Co osiągniemy? Szczyt klasyki. Można pójść o krok dalej i wybrać krzesła w odmiennym stylu niż nasz stół i wybrać białe krzesła w charakterze skandynawskim. Jeśli jednak znudzi nam się mono-kolorystyka wnętrza warto sięgnąć po kolorowe dodatki, np. ozdobne poduszki w kolorze kobaltowym, który doskonale podkreśla czystą biel mebli lub, co ostatnio stało się bardzo modne, poduszki w różnych barwach.
  2. Krzesła z tworzywa sztucznego. Współczesna moda daje przyzwolenie na łączenie ze sobą różnych materiałów i kolorów. Zatem taka opcja jest jak najbardziej słuszna i może ożywić wnętrze dodając mu jednocześnie szczypty nowoczesności i niebanalności. Do drewnianego, białego stołu można zatem wybrać krzesła plastikowe zarówno w wersji białej jak i kolorowej- czy to w odcieniach pasteli czy w wyrazistych barwach.
  3. Połączenie bieli z czernią. A więc biały stół a do tego czarne krzesła. Niezależnie z jakiego materiału zostaną wykonane efekt będzie perfekcyjny. Do tego rodzaju krzeseł świetną opcją zdaje się być dobranie miękkich siedzisk np. w białym odcieniu. W miejsce czarnych krzeseł swobodnie można wstawić krzesła w kolorze czerwonym.
  4. Krzesła przezroczyste. Tego typu krzesła najczęściej wykonane są z pleksi. Wówczas tego typu aranżacja świetnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. Tego rodzaju meble mogą być w całości wykonane z przezroczystej pleksi bądź z chromowanymi dodatkami.

Jak widać opcji jest wiele a to jedynie kilka możliwości. Współcześni projektanci
i dekoratorzy coraz częściej łączą ze sobą klasykę i nowoczesność w taki sposób aby nie wywoływać wrażenia przypadkowości. Ważnym jest aby między jednym a drugim elementem znaleźć wspólny mianownik, coś co będzie łączyło meble często z dwóch różnych światów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego jaki rezultat chcemy osiągnąć.

ubieranie białego stołu

Dysponując białym stołem, który może stać się niejako bazą dla pozostałych mebli, w tym również krzeseł, dajemy sobie duże pole manewru. To właśnie za pomocą krzeseł możemy nadać naszemu wnętrzu wyjątkowy, indywidualny charakter. Owszem, kupno całego kompletu (stół+krzesła) zdaje się być bezpiecznym rozwiązaniem, jednak może odbierać naszemu wnętrzu to coś… coś zaskakującego i oryginalnego. Może jednak warto przemyśleć i zastosować jedną
z wymienionych wyżej możliwości bądź stworzyć własną wizję wnętrza…