Jak odnowić starą szafę w przedpokoju?

stara garderoba

Przedpokój, choć często o tym zapominamy, jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. Bez względu na to, czy się to nam podoba, czy nie, trafia do niego wiele osób. Nie zawsze są to osoby wpuszczane przez nas chętnie, zawsze powinno nam jednak zależeć na tym, aby pomieszczenie to robiło na nich dobre wrażenie. Jak osiągnąć tak zdefiniowany cel?

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się krytycznie meblom, jakie można spotkać w przedpokoju. Jeśli znajduje się wśród nich stara szafa wymagająca odnowienia, nie należy z tym zwlekać. To właśnie na niej koncentrują się zwykle spojrzenia gości, dobrze jest więc zadbać, aby to jej piękno wywierało na nich silne wrażenie. Co warte podkreślenia, odnowienie szafy wcale nie musi być problemem.

Odnawianie szafy – czy sprostamy wyzwaniu?

O odnawianiu starych mebli mówi się już od dawna. Rośnie liczba poradników podpowiadających nam, jakie kroki podejmować stawiając sobie taki cel. Rośnie też liczba osób, które mają już na własnym koncie takie doświadczenie. Co szczególnie warte podkreślenia, odnawianie starej szafy znajdującej się w przedpokoju nie musi być wcale trudne. Czasem wystarczająca okazuje się znajomość zaledwie kilku skutecznych trików.

Często można usłyszeć, że przy odnawianiu starych mebli przydają się zdolności manualne. Z pewnością nie są one do pogardzenia, bardziej wartościowe wydają się jednak dobre chęci i odrobina cierpliwości. Dziś nie trzeba już obawiać się również tego, że zabraknie nam kreatywności. Jeśli sami nie mamy pomysłu na to, jak pokonać przeszkody generowane przez starą szafę, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy skorzystali z podpowiedzi innych osób. W Internecie możemy liczyć na dziesiątki poradników ułatwiających nam zadanie.

Odnawianie szafy – od czego zacząć?

Jeśli mamy już pewność, że poradzimy sobie z odnawianiem szafy, postarajmy się możliwie jak najlepiej przygotować się do realizacji tego zadania. Przeobrażenie jej wyglądu może odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Jeśli jednak nie mamy dużego doświadczenia, najlepszą opcją będzie z pewnością pomalowanie jej. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalną farbę do mebli wymagających zabiegów renowacyjnych. Jej użycie pozwoli nam cieszyć się spektakularnymi efektami, te ostatnie można będzie przy tym osiągnąć w krótkim czasie.

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy, dobrze jest zebrać wszystkie narzędzia niezbędne do jej wykonania, zwłaszcza że ich lista nie jest krótka. Zwykłe przemalowanie lub obklejenie mebla może nie być wystarczające, dobrze jest więc wcześniej przygotować odpowiednio powierzchnię mebla. Tu przeważnie wystarczy obecność papieru i bloczków ściernych, choć zadanie znacząco ułatwi nam szlifierka elektryczna. Niezbędna okaże się również szpachelka, pędzle i wałki, papierowa taśma, kuweta na farbę, a wreszcie także sama farba lub lakier, w zależności od naszych preferencji i pomysłowości. Przydadzą się też stare gazety lub folia, bo w innych okolicznościach malowanie szafy może skończyć się koniecznością odmalowania przedpokoju w niedalekiej przyszłości.

wycieranie drzwi garderoby

Malowanie szafy krok po kroku

Jak już wspomniano, malowanie szafy nie jest skomplikowane. Jeśli ma jednak przynosić spodziewane rezultaty, mebel musi być odpowiednio przygotowany. Czymś oczywistym wydaje się usunięcie z powierzchni szafy starej farby. Przyda się jednak również pozbycie się każdej innej nierówności. Tu warto pamiętać o tym, że farbę najlepiej jest usuwać równomiernie i etapami. Najlepiej najpierw sięgać po papier gruboziarnisty, a następnie ten o drobniejszych ziarnach. I choć czynność ta jest ważna, zalecana jest pewna ostrożność, bo w innym wypadku grozi nam poważne uszkodzenie mebla.

Teoretycznie, zaraz po usunięciu starej farby można przystąpić do malowania. Czasem jednak na meblu widoczne są drobne zarysowania. I one wymagają eliminacji, bo zwykle są doskonale widoczne nawet pod warstwą farby. Tu przydaje się papier ścierny, z pomocą przychodzą jednak również bardziej nowoczesne rozwiązania takie, jak choćby masa szpachlowa do drewna.

Samo malowanie jest chyba najprzyjemniejszą czynnością związaną z renowacją szafy, choć i w tym przypadku przyda się nam pewna doza staranności. Technikę malowania zwykle uzależnia się od tego, jaki jest oczekiwany efekt końcowy. Jeśli więc zależy nam na zachowaniu surowego wyglądu mebla, najlepszą opcją jest zastosowanie bezbarwnego lakieru, który nie przyczyni się do zmiany jego kolory. Jeśli marzą się nam bardziej radyklane zmiany, z pewnością z pomocą przyjdzie nam jedna z wielu specjalistycznych farb do mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *