Jaki prezent dla dziewczynki na czwarte urodziny

prezencik dla dziecka

Jak to jest, że nie tak dawno cieszyliśmy się z jej narodzin, a dziś nasza mała dziewczynka kończy już czwarty rok życia? Dzieci rosną zdecydowanie za szybko, zgodzą się z tym zarówno ich rodzice, jak i dalsi krewni. Czwarte urodziny to duże wydarzenie. Mamy do czynienia już nie z bobasem, ale z małą damą, która wie, czego chce, ma swoje pasje, potrafi mówić o tym, co jej się podoba, a co nie i chce się rozwijać.

Oczywiście, liczy się przede wszystkim pamięć, nie stanie się więc nic złego, jeśli podarujemy jej mało wyszukany prezent. Zabawki dla małych dzieci nie są jednak tanie, a tym samym, jeśli już mamy wydawać na nie pieniądze, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie ich w taki upominek, który naprawdę ucieszy czterolatkę i wesprze jej rozwój. Wiele osób natychmiast ma przed oczyma przynajmniej kilka ciekawych rozwiązań. Tym, które nie mają pojęcia, co podarować małej dziewczynce, spieszymy z pomocą.

Idealne zabawki kreatywne dla czterolatki

Gdy dziewczynka ma cztery lata, niezmiernie trudno jest przewidzieć, co będzie jej hobby w bliższej lub dalszej przyszłości. Dzieci w tym wieku chętnie szukają jednak nowych wyzwań, testują swoje umiejętności na wiele sposobów i nie boją się wyzwań. Szukają tego, co sprawia im największą przyjemność, a rodzice i inni krewni mogą aktywnie wspierać je w tych poszukiwaniach choćby poprzez podsuwanie im zabawek kreatywnych. Te nie muszą być wcale wyszukane, a już na pewno nie muszą stanowić dużego obciążenia dla domowego budżetu. Na czwarte urodziny dziewczynce można więc podarować farby w sztyfcie pozwalające na realizowanie się artystycznie, a jednocześnie stworzone w taki sposób, aby nie brudzić swojej małej właścicielki i jej najbliższego otoczenia. Ciekawą zabawką kreatywna jest też zestaw do tworzenia własnej biżuterii, modny już od lat piasek kinetyczny oraz zestaw, dzięki któremu dzieci wraz ze swoimi rodzicami mogą tworzyć zabawki ekologiczne.

książki dziecięce

Urodziny z książką

O tym, jak ważne jest promowanie czytania wśród najmłodszych, nikomu chyba nie trzeba przypominać. Jeśli zaś nie mamy pomysłu na prezent, powiększenie domowej biblioteczki czterolatki jest jedną z tych propozycji, które zawsze znakomicie się sprawdzają. Jakie książki spodobają się małej dziewczynce? Jeśli nie znamy jej upodobań czytelniczych, możemy skonsultować się z rodzicami, a ci z pewnością podpowiedzą nam, jacy są ulubieni bohaterowie literaccy jubilatki. Możemy jednak wybrać książki samodzielnie korzystając z tego, że w księgarniach jest przynajmniej kilka fantastycznych serii. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o serii poświęconej ciału dziecka autorstwa Gen-ichiro Yagyu „Moje ciało”. To prawdziwe wybawienie dla rodziców, których dzieci chcą wiedzieć o swoim ciele jak najwięcej. Książki są pięknie ilustrowane i nie tylko odpowiadają na wiele pytań stawianych przez czterolatki, ale także robią to w naprawdę zabawny sposób. Często można zresztą usłyszeć, że mamy do czynienia z odpowiedziami, które powinny zainteresować również rodziców zaspakajając i ich ciekawość. Inna ciekawa seria to książki Astrid Desbordes z cyklu „Edzio i przyjaciele”. Ich bohaterami są zwierzęta, nietrudno się jednak domyślić, że dylematy, przed którymi stają, nie są wcale obce czteroletnim dzieciom. Książki z tej serii mogą być zresztą znakomitym wstępem do rozmów prowadzonych z maluchami na temat niezrozumiałych dla nich emocji oraz problemów z rówieśnikami.

Gry nie tylko dla malucha

Czterolatki potrafią już organizować sobie czas samodzielnie, uwielbiają jednak także interakcje, nie tylko z rówieśnikami, ale również ze swoimi rodzicami. Trudno przy tym o lepszą wspólną zabawę niż ta, jaką można zorganizować posiadając wciągającą grę. Na sklepowych półkach możemy znaleźć przynajmniej kilka gier, które zachwycą czteroletnią dziewczynkę, a jedną z nich jest z pewnością nieśmiertelna Jenga. Ta w wersji dziecięcej jest bardziej kolorowa niż jej klasyczne wydanie, ma też nieco większe klocki. Można mieć jednak pewność, że układanie (i psucie) wieży wciągnie bez reszty nie tylko czterolatkę, ale i znacznie starszych uczestników zabawy.

Klocki i puzzle

puzzle dla dziewczynkiCzterolatek ma już zdolności manualne pozwalające na łączenie ze sobą niewielkich elementów i tworzenie mniej i bardziej skomplikowanych konstrukcji. Warto pomóc w ich rozwijaniu stawiając na klocki. Najlepsze wydają się klocki z serii Lego przeznaczone właśnie o maluchach, które wyrosły już z klocków Duplo. Seria nazywa się Juniors i posiada nie tylko więcej elementów niż Duplo, ale i instrukcje stworzone w taki sposób, że czterolatka nie powinna mieć problemu z ich samodzielną interpretacją. Klasyczne puzzle mogą być jeszcze zbyt skomplikowane dla czteroletniej dziewczynki, nie powinna mieć jednak większych problemów z tak zwanymi puzzlami obserwacyjnymi, zwłaszcza że można się nimi świetnie bawić także po ułożeniu. Elementy puzzli są na tyle duże, że ułożenie obrazka jest możliwe nawet bez pomocy mamy, potem zaś można przyglądać się mu i wspólnie szukać poukrywanych na nim niedużych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *