Bez względu na to, jaki profil ma nasza firma, w pewnym momencie okazuje się, że jej prowadzenie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli będziemy dysponować flotą. Oczywiście, idealną jest sytuacja, w której firmowy samochód stoi już na parkingu. Aby jednak do tego doszło, musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób wejść w jego posiadanie.
Sposobów jest co najmniej kilka, a jedną z najpopularniejszych form finansowania pojazdu dla firmy już od dłuższego czasu jest leasing. Liczba umów leasingowych systematycznie wzrasta i nawet pandemia nie zahamowała tego trendu. Oznacza to, że mamy do czynienia z ciekawym, opłacalnym rozwiązaniem, którego poziom skomplikowania nie jest na tyle duży, abyśmy nie mogli poradzić sobie z jego opanowaniem.
Leasing – dlaczego warto
Z czego wynika zainteresowanie leasingiem? Eksperci i sami przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że trudno o bardziej atrakcyjną formę zewnętrznego finansowania firmowego auta. Oczywiście, sam leasing nie zawsze funkcjonuje na tych samych zasadach, warto więc pamiętać, że właściciele firm skłaniają się przede wszystkim ku leasingowi operacyjnemu. Ten wiąże się z dodatkowymi korzyściami, bo nie tylko daje dostęp do auta, ale również pozwala na odliczenie całości raty leasingowej jako kosztu prowadzenia działalności.
Jego zaletą jest także to, że pozwala na spłatę podatku VAT w elastycznych ratach, co może być doskonałą wiadomością dla stosunkowo nowych firm, którym trudno jeszcze zachować płynność w takim stopniu, w jakim można byłoby sobie tego życzyć. Leasing operacyjny pozwala też przedsiębiorcy na podjęcie decyzji o tym, co stanie się z autem już po jego zakończeniu. Firmy zwykle nie interesują się już takimi samochodami odnawiając leasing na kolejny pojazd. Istnieje jednak również opcja wykupu auta zwracająca na siebie uwagę dlatego, że generuje stosunkowo niskie koszty.
Mówiąc o rodzajach leasingu nie można nie wspomnieć o leasingu finansowym. Nie jest on wybierany tak często, jak jego operacyjny odpowiednik, nie da się jednak ukryć, że również ma szerokie grono zwolenników. Zakłada, że do kosztów prowadzenia działalności będzie wliczana jedynie odsetkowa część rat leasingowych i odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT w takim przypadku odprowadza się od razu, zwykle w momencie spłaty pierwszej raty leasingowej. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej atrakcyjne w odniesieniu do tych firm, które nie są płatnikami VAT, chętnie korzystają z niego jednak również przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od dochodów jako formę rozliczenia.
Leasing finansowy jest krótszy niż klasyczny leasing operacyjny i to również uważane jest często za jego atut. Bez względu na to, o jakiej formie leasingu mowa, przedsiębiorcy doceniają także to, że mamy do czynienia z uproszczonymi formalnościami, a do tego nie muszą długo czekać na wydanie decyzji leasingowej. Plusem tego rozwiązania są także stosunkowo niskie wymagania stawiane firmom zainteresowanym nim. Można mówić o tym, że są one bez porównania niższe od tych, z jakimi mamy do czynienia w odniesieniu do kredytu inwestycyjnego.
Samochód wzięty w leasing – od czego zacząć
Gdy już mamy pewną wiedzę na temat leasingu i jesteśmy przekonani, że mowa tu o rozwiązaniu, które może nas zainteresować, czas, abyśmy zadali sobie pytanie o to, jak wziąć samochód w leasing. Nie jest to wcale trudne zadanie. Pierwszym krokiem niezmiennie jest wybór tego rodzaju leasingu, który wydaje się nam bardziej opłacalny, kolejnym zaś – wybór odpowiedniego samochodu. Potem możemy już zacząć zastanawiać się, gdzie najlepiej wziąć leasing. Ofert nie brakuje, a ich zróżnicowanie jest na tyle duże, że każdy przedsiębiorca powinien stosunkowo szybko znaleźć taką, która w pełni odpowiada jego potrzebom.
Oczywiście, sam wybór nie jest prosty, najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc weryfikowanie nie tylko oferty leasingowych, ale również firm, które je przedstawiają. Dobrze pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że jeśli mamy do czynienia z propozycją wyraźnie atrakcyjniejszą niż inne, wiele wskazuje na to, że nie musi być to wcale propozycja wyjątkowo uczciwa.
Na etapie zawiązywania umowy ustala się szczegóły odnoszące się do konkretnej transakcji. Jest to również czas, w którym leasingobiorca musi zgromadzić, a potem dostarczyć odpowiednie dokumenty. Poziom biurokracji nie jest duży, należy jednak liczyć się z tym, że weryfikacja stosunkowo nowej firmy będzie znacznie dokładniejsza niż analiza możliwości podmiotu, który zdążył już zaznaczyć swoją obecność na rynku.
Już po podpisaniu umowy konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej. Jej wysokość jest ustalana podczas dopracowywania szczegółów transakcji, nie jest więc zaskoczeniem dla przedsiębiorcy. Każda firma ma swoje własne standardy w tym zakresie, można natrafić więc także na takich leasingodawców, którzy ograniczają ją do minimum. Co ważne, to na firmie leasingowej spoczywa obowiązek rejestracji auta oraz jego ubezpieczenia. Pozwala to na oszczędność czasu i redukcję stresu. Jest też jednym z mocniejszych argumentów przemawiających za zainteresowaniem takim rozwiązaniem.