Jak urządzić mały salon? O czym warto pamiętać?

mały salon

Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego salonu wiesz, że zaaranżowanie tak małego wnętrza jest nie lada wyzwaniem. Z racji tego, że salon jest miejscem, w którym spędzamy większość naszego wolnego czasu, powinien on spełniać dwa podstawowe warunki: powinien być ładnie urządzony a jednocześnie w pełni funkcjonalny. Na szczęście rynek oferuje nam ogromne możliwości dla niewielkich wnętrz. Jak zatem urządzić salon aby spełniał on nasze wymagania?

O czym warto pamiętać? Oto kilka wskazówek:

  1. Dobry plan – chcąc urządzić swój salon musimy mieć jasno określoną wizję tego jak będzie on wyglądał. Czy ma on służyć jako miejsce jedynie do wypoczynku i relaksu? Czy może będzie on połączeniem pokoju dziennego i jadalni? A może wieczorami będzie się on zamieniał w przytulną sypialnię? Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam dobrać odpowiednie meble i we właściwy sposób zaaranżować wnętrze.

  2. Jasne kolory – biele, beże, jasne szarości oraz pastelowe odcienie nadadzą wnętrzu przestrzeni. Dają wrażenie większego i bardziej przestronnego pokoju. Zasada ta dotyczy zarówno kolorów ścian jak i obić oraz mebli. Co więcej warto zachować tzw. kolorystyczną spójność; oznacza to, że jeśli stosujemy określoną barwę jako podstawową powinna ona również stanowić tło dla innych. Dla urozmaicenia można również zastosować różne odcienie tego samego koloru. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie szablonu bądź naklejki na ścianę.

  3. Lustra – zastosowanie luster jest szybkim i prostym trikiem na optyczne powiększenie wnętrza. Wówczas można np. zastosować szafę z drzwiami, na których zamontowane są lustra. Da to wrażenie bardziej przestronnego salonu.

  4. Systemy modułowe – rezygnacja z dużej ilości mebli. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli w postaci modułowej, a więc składających się z kilku, pasujących do siebie elementów, np. regałów, szafek, półek. Możliwe jest wówczas dowolne ustawienie pojedynczych elementów, w sposób odpowiadającym naszym wymaganiom. Dobrze aby meble były niskie. Ponadto warto wybierać meble do małego salonu nie tylko jasne ale również lakierowane; są to powierzchnie odbijające światło a to z kolei powoduje optyczne powiększenie przestrzeni. Małe wnętrza wymagają również odpowiednio dobranych mebli również pod względem form tzn. powinny być one proste, nieskomplikowane a zarazem funkcjonalne. Należy również zrezygnować ze zbędnych zdobień i urozmaiceń. Co ważne, wszelkiego rodzaju niepotrzebne elementy powinny być raczej schowane dzięki czemu unikniemy chaosu i przytłoczenia salonu.

  5. Oświetlenie – za pomocą dobrze dobranego oświetlenia, możliwe jest niewielkie skorygowanie wnętrza. Ważne aby wybierać chłodne barwy światła. Istotny jest również wybór oprawy oświetlenia- rezygnujemy raczej z długiego żyrandola na rzecz listwy świetlnej lub pojedynczych halogenów. Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie lamp ale co ważne z kloszami skierowanymi ku górze. Ważnym jest jednak aby w pełni wykorzystać naturalne światło; warto więc jak najbardziej odsłaniać taflę okna.

  6. Dodatki – w małym salonie nie należy rezygnować z indywidualnego stylu. W sposób przemyślany możemy przemycić różnego rodzaju elementy dekoracyjne. W przypadku niewielkiego wnętrza nie może być to jednak zbyt duża ilość. Należy więc skupić się na kilku podstawowych elementach, np. zasłony, wybierajmy te lekkie i zwiewne, dywan, który dzięki odważnej barwie doda charakteru, ale także poduszki, obrusy i bieżniki, które jako niezbędne elementy dekoracji mogą wzbogacić nasze wnętrze.

wnętrze małego salonu

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy dużą ilość czasu. Warto zatem zaaranżować go w taki sposób aby cieszył oko. Aby podobał się nam i naszym gościom. Aby był wspaniałą wizytówką naszego mieszkania. Wbrew pozorom aranżowanie salonu o niewielkich wymiarach nie musi doprowadzać do frustracji a jego urządzenie może rodzić wspaniałe efekty jeśli wykażemy się odrobiną pomysłowości i kreatywności.

W małym salonie warto kierować się podstawową zasadą: im mniej tym lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *