Ogrzewanie domu – efektywne i ekonomiczne

kobieta przy kaloryferze w domu

Wybór sposobu ogrzewania domu jest jedną z istotniejszych decyzji jaką mamy do podjęcia jeszcze w trakcie budowy. Kwestia ta może mieć decydujący wpływ na koszty eksploatacji w najbliższej przyszłości. Decyzję nieco ułatwia szeroki wybór sposobów ogrzewania. Do najpopularniejszych zaliczyć można: ogrzewanie prądem, ogrzewanie gazem, ogrzewanie paliwem stałym oraz kominkowym a także ogrzewanie solarne. Coraz popularniejszym staje się również ogrzewanie podłogowe, które zalicza się do najbardziej efektywnych sposobów grzewczych. To jaki sposób wybierzemy uzależnione jest od naszych oczekiwań.

Po pierwsze – ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z popularniejszych sposobów ogrzewania
a jednocześnie jest niemal niezawodne i niezwykle komfortowe. Elektryczne grzejniki nie brudzą a także są łatwe w użytkowaniu. Niestety tego typu ogrzewanie wiąże się z dość wysokimi kosztami nie tylko samej instalacji (ok. 30 tysięcy złotych) ale także z późniejszymi kosztami eksploatacji.

Po drugie – ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe jest najpopularniejszą metodą grzewczą. Jest porównywalne
z ogrzewaniem elektrycznym jednak wiąże się z dużo niższymi kosztami zakupu a także eksploatacji. Wśród urządzeń emitujących tego typu ogrzewanie zaliczyć można: kotły tradycyjne, kotły kondensacyjne oraz kotły pulsacyjne.

  • kotły tradycyjne są ekonomiczne i wydajne jednocześnie. Wśród kotłów tradycyjnych znajdują się konstrukcje z zamkniętą komorą, które pobierają powietrze
    z zewnątrz budynku oraz konstrukcje z otwartą komorą, które pobierają powietrze z wewnątrz budynku. Koszt zakupu takiego kotła waha się w granicach od 3 do5 tysięcy złotych,
  • kotły kondensacyjne aby ogrzać pomieszczenie wykorzystują gaz oraz spaliny gazowe. Dzięki temu znacznie zmniejszają się koszty eksploatacji. Tego typu kotły są nieco droższe od poprzednich gdyż ich koszt to nawet 20 tysięcy złotych,
  • kotły pulsacyjne to nowość. Jednak dają duże możliwości oszczędzania. Pracują na zasadzie spalania gazu przez kondensację z systemami pulsacyjnymi. Niestety koszty takiego kotła to 15 tysięcy złotych.

Po trzecie – eko groszek, węgiel, drewno, paliwo stałe

Ogrzewanie eko groszkiem, węglem czy drewnem czyli paliwem stałym. Tego typu sposób grzewczy daje pewne możliwości oszczędzania przy eksploatacji. Choć ogrzewanie paliwem jest dość uciążliwe bo konieczna jest ciągła kontrola komory spalania oraz generowanie zanieczyszczeń, mimo to posiada swoich wiernych zwolenników. To jaki koszt poniesiemy za ogrzewanie paliwem stałym jest uzależnione od rodzaju opału. Koszty wyżej wymienionych paliw w dzisiejszych czasach znacząco wzrosły, jednakże cały czas stanowią one alternatywę dla innych, niekoniecznie tanich w dłuższej perspektywie czasu paliw.

górnik z bryłką węgla

Po czwarte – ogrzewanie kominkowe

Ogrzewania kominkowe inaczej DGP czyli Dystrybucja Gorącego Powierza. Najczęściej stosowane jest jako ogrzewanie pomocnicze. Nie dość, że potrafi ogrzać pomieszczenie to dodatkowo podnosi walory estetyczne danego wnętrza.

Po piąte – ogrzewanie kolektorami słonecznymi

Ogrzewanie kolektorami słonecznymi jest stosunkowo nową metodą grzewczą. Tego rodzaju ogrzewanie stosuje się przede wszystkim w miesiącach letnich. Daje to możliwość darmowego podgrzewania wody a jednocześnie ogrzewania pomieszczenia dość niskim kosztem eksploatacji. Jednak koszt takiego kolektora to wydatek minimum 8 tysięcy złotych, a ich ceny rosną z miesiąca na miesiąc.

panele słoneczne zamontowane na domie

Zanim podejmiemy decyzję czym ogrzewać nasz dom musimy przeanalizować kilka kwestii. Wśród najważniejszych jest cena na jaką sobie możemy pozwolić montując daną instalację. Ponadto może okazać się, że tańsze formy grzewcze nie są polecane na określonej nieruchomości. Inną kwestią jest to, że niektóre metody ogrzewania wymagają odpowiedniego przystosowania tzn. wymagają osobnego miejsca do przechowywania. Pytanie czy jesteśmy w stanie takie miejsce wygospodarować… Nie mniej istotnym jest to czy komfort obsługi danej instalacji jest dla nas ważnym kryterium a także jaki wpływ na środowisko mają określone formy ogrzewania naszego domu. Musimy jednak liczyć się, że im większe wymagania w stosunku do sposobu ogrzewania tym większe koszty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *