Jak pozbyć się próchnicy zębów?

młodzik z ząbkami

Próchnica to podstępna choroba. Przeważnie rozwija się bezobjawowo, a gdy już postanowi dać o sobie znać, nie może obejść się bez borowania, a więc wiercenia w zębie. Jeśli doszło do poważnych zaniedbań, konieczne jest leczenie kanałowe – kosztowne i wymagające ingerencji w nerw zęba. Warto więc uzupełnić wiedzę o tej chorobie i dowiedzieć się, dzięki temu, jak można się jej pozbyć.

Czym tak właściwie jest próchnica?

Mówiąc o próchnicy zębów zwykle podkreślamy, że jest to jedna z chorób o podłożu bakteryjnym. Jest wywoływana przede wszystkim przez bakterie należące do grupy paciorkowców hemolizujących rozkładających cukry i produkujących kwasy organiczne. Aktywność bakterii sprawia, że środowisko na zębach zmienia się w kwaśne, a to prowadzi do szybko postępującej demineralizacji szkliwa. Próchnica daje o sobie znać więc już jako żółtawy nalot, który pokrywa szkliwo, ponieważ jednak na tym etapie nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, bywa długo ignorowana.

Jak rozpoznać próchnicę?

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak skutecznie wyeliminować próchnicę, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jak rozpoznać związane z nią zagrożenie. Jak już wspomniano, sygnałem alarmowym są ciemne plamki, które pojawiają się na powierzchni zębów. Już w początkowym stadium choroby można też zauważyć, że szkliwo zębowe traci charakterystyczną dla siebie gładkość. Tak naprawdę, na tym etapie można zahamować proces chorobotwórczy, zwykle jednak tak się nie dzieje. Bakterie kontynuują nie tylko namnażanie się, ale również ekspansję i w pewnym momencie zaczynają atakować również zębinę, co przyczynia się do powstania ubytku próchniczego.

zdjęcie rentgen zębów

Walka z próchnicą – tylko w gabinecie dentystycznym

Uporanie się z próchnicą nie jest trudne. Jeśli jednak zależy nam na skutecznym pozbyciu się jej, musimy działać szybko i skutecznie. W Internecie można przeczytać o domowych sposobach walki z tym schorzeniem. Warto jednak podkreślić, że nie są one skuteczne. Jednym rozwiązaniem, które jest w stanie zapobiec rozwojowi choroby, jest wizyta w gabinecie dentystycznym świadczącym usługi stojące na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli nie doszło jeszcze do skutecznego ataku na zębinę, możliwe jest leczenie nieinwazyjne, a więc takie, które nie wymaga borowania. Tu najczęściej stosowana jest remineralizacja – stosunkowo prosty zabieg, w czasie którego stomatolog oczyszcza wierzchnią warstwę zęba, a następnie nakłada na niego preparat na bazie fluoru, który wzmacnia ochronę przez bakteriami w przyszłości. Niestety, pacjenci zwykle pojawiają się u stomatologa wtedy, gdy zmagają się już z dolegliwościami bólowymi. W takim przypadku konieczne staje się usunięcie uszkodzonych tkanek zęba, aby w ich miejsce wstawić wypełnienie. Jeszcze bardziej inwazyjne jest kanałowe leczenie próchnicy. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy bakterie dostają się do miazgi zębowej. Pacjent, który chce ratować zęba, musi zdecydować się na oczyszczenie kanałów. Zabieg charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością. Jest jednak wyjątkowo inwazyjny.

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica należy do chorób mających charakter nawrotowy. Uporanie się z nią nie daje nam więc gwarancji tego, że nie pojawi się w przyszłości. Po zakończeniu leczenia należy więc szczególnie starannie dbać o higienę jamy ustnej. Zaleca się również regularne odwiedzanie gabinetu stomatologa przynajmniej raz na pół roku.