Kurtka wykonana ze skóry to ponadczasowy element garderoby. Jako taka sprawdza się zarówno w męskim, jak i damskim wydaniu. Gdy jednak wyjmujemy ją z szafy po sezonie lub dwóch, w czasie których nie korzystaliśmy z niej, nie mamy wątpliwości, co do tego, że wymaga odświeżenia. Jak to zrobić? Sposobów jest co najmniej kilka.
Zacznijmy od prania
Istnieją pewne złote zasady prania kurtek ze skóry. Zanim jednak zapoznamy się z nimi pamiętajmy o tym, że kluczowe informacje na ten temat kryje metka ukryta na poszewce ubrania. To ona powinna mieć dla nas kluczowe znaczenie i to znajdujące się na niej informacje należy uznać za wiążące. Zalecenia producentów różnią się między sobą i często mamy do czynienia z dość istotnymi różnicami. Pewne jest jednak to, że wypranie kurtki ze skóry w pralce nie będzie najlepszym pomysłem.
Zdecydowaną większość kurtek ze skóry można prać ręcznie. Należy jednak liczyć się z tym, że operacja ta powinna zostać wykonana z dużą starannością. Nieumiejętne czyszczenie kurtki ze skóry doprowadzi do jej zniszczenia. Pierwszym krokiem powinno być więc namoczenie ubrania, kolejnym zaś – sięgnięcie po specjalistyczny płyn do skór. Jeśli zabrudzenia nie znikają same, możemy próbować usuwać je podczas prania. W tym celu konieczne jest jednak zaopatrzenie się w miękką szczoteczkę.
Sztuka usuwania plam
Plamy na kurtce skórzanej to prawdziwe utrapienie zwłaszcza, że zwykle trudno jest mówić o jednym tylko źródle ich pochodzenia. Bez względu jednak na to, jak nieatrakcyjnie się prezentują, warto pamiętać o tym, że ich usuwanie nie może odbywać się z wykorzystaniem środków z rozpuszczalnikiem w ich składzie. Ich skuteczność jest duża, bardzo często doprowadzają jednak do odbarwień. Kurtka jest wolna wtedy od zabrudzeń, trudno jednak utrzymywać, że jest odświeżona. Znacznie skuteczniejsze okazują się zatem domowe sposoby. Miłośnicy ubrań wykonanych ze skóry chwalą wodę z mydłem i z sokiem z cytryny a także spirytus. Tłuste plamy dość skutecznie usuwa mieszanka mąki ziemniaczanej oraz benzyny, a ślady atramentu – niezastąpiony w takich przypadkach zmywacz do paznokci.
Czas na prasowanie
Odświeżenie kurtki ze skóry zwykle nie ogranicza się wyłącznie do jej wyprania. Bardzo często kurtka jest na tyle pognieciona, że konieczne jest jej wyprasowanie. Najlepszą opcją jest przekazanie jej w tym celu do pralni. Jej pracownicy dysponują specjalnymi urządzeniami, które są w stanie poradzić sobie z każdym zagnieceniem. Jeśli jednak chcemy podjąć się tego zadania samodzielnie, również możemy zdecydować się na taki krok.
Najlepszą opcją jest, w takim przypadku, rozwieszenie kurtki na wieszaku, a następnie jej delikatne zwilżenie wodą. Po kilku dniach jej wygląd powinien wrócić do normy. Jeśli zależy nam na szybszym efekcie, możemy sięgnąć także po żelazko, choć w tym wypadku warto skoncentrować się przede wszystkim na tych modelach, które są wyposażone w generator pary. Klasyczne prasowanie może doprowadzić do uszkodzenia ubrania. Najlepszą opcją będzie więc ustawienie żelazka w odległości około 20 centymetrów od kurtki, a następnie – uderzenie parą wodną. Choć metoda ta jest skuteczna, zaleca się zachowanie dużej ostrożności podczas jej stosowania.
Odświeżenie koloru
Jeśli kurtka jest używana przez nas przez dłuższy czas, w pewnym momencie jej kolor blaknie. I tu najlepszą opcją wydaje się skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Korekta koloru, jaką przeprowadza się w pralni ma i ten atut, że jest wyjątkowo bezpieczna. W sprzedaży dostępne są jednak środki, które uwydatniają głębie koloru. Można je stosować podczas prania kurtki. Wiele z nich pozwala tez na pozbycie się z niej uciążliwych plam.