Buty zamszowe – jak czyścić, aby wyglądały pięknie

buty zamszowe

Zamsz jest rodzajem skóry zwierzęcej. Jest też jednym z najdłużej znanych ludzkości materiałów. Szacuje się, że wykorzystywano go nawet osiem tysięcy lat temu, może się więc wydawać, że o tej chłonnej i odpornej na wysokie temperatury skórze wiemy wszystko. Okazuje się jednak, że czyszczenie butów zamszowych nadal bywa problematyczne.

Co warto wiedzieć o zamszu?

Zamsz może być produkowany ze skóry wielu zwierząt, choć najczęściej jest skórą kozią, owczą, jelenią i sarnią. Tradycyjna technologia jej powstawania bazuje na utlenianiu tranu i innych olei rybich w skórach jagniąt i kóz, co może trwać nawet do dziewięciu miesięcy. Dziś odchodzi się jednak od niej uważając ją za zbyt czasochłonną i pracochłonną. Alternatywą dla niej jest formaldehydowe garbowanie wstępne, a po jego zakończeniu – garbowanie tłuszczowe.

Oczywiście, kupując buty zamszowe nie zawsze decydujemy się na skórę naturalną. W przemyśle skórzanym coraz więcej uwagi poświęca się zamszowi sztucznemu podkreślając, że on również posiada szerokie grono zwolenników. Zamsz naturalny również dzielony jest na kilka grup, z których największą popularnością cieszy się cienka, wyprawiona owcza skóra znana też jako ircha.

Buty zamszowe w idealnym stanie

Kupując buty zamszowe warto uświadomić sobie, że nasze wcześniejsze doświadczenia związane z czyszczeniem skóry licowej mogą okazać się niewystarczające. Owszem, obuwie to musi być czyszczone i poddawane dodatkowym zabiegom pielęgnacyjnym, mają one jednak inny charakter. Zamsz zwraca na siebie uwagę przede wszystkim jako materiał charakteryzujący się podatnością na zabrudzenia. Należy liczyć się również z tym, że stosunkowo łatwo chłonie wilgoć, co nie jest aż tak poważnym problemem w przypadku skóry licowej. Buty zamszowe są delikatniejsze od klasycznych butów skórzanych. Jeśli więc nie będziemy przywiązywać dużej wagi do ich pielęgnacji, nie minie wiele czasu, a przestaną wyglądać dobrze.

Czyszczenie butów zamszowych – najważniejsze zasady

Jedna z najważniejszych zasad odnoszących się do obuwia zamszowego mówi o tym, że nie powinno się myć go na mokro. Jak już wspomniano, skóra zamszowa doskonale wchłonie wilgoć, a to sprawia, że w pewnym momencie w zamszu pojawiają się ciemniejsze plamy i dochodzi do nieestetycznych odbarwień. Nie należy też sięgać po klasyczne pasty promowane jako te, które są przeznaczone do pielęgnowania obuwia skórzanego. Nie oznacza to, oczywiście, że jedynym dopuszczalnym sposobem czyszczenia jest pielęgnacja butów zamszowych na sucho. Warto jednak pamiętać o tym, że w tym konkretnym przypadku tylko sięganie po klasyczne preparaty przeznaczone do zamszu ma sens. Przeważnie występują one w sprayu. Przed ich użyciem dobrze jest zapoznać się z instrukcjami podanymi przez producenta. W innym przypadku może okazać się, że nasze działania przyniosą straty.

szczotka na bucie

Kolejna ważna zasada mówi o tym, że już po użyciu środka czyszczącego, dobrym pomysłem będzie pozostawienie butów zamszowych do wysuszenia. I tu warto jednak zachować ostrożność. Zamsz nie lubi suszenia na kaloryferze, bo stosunkowo szybko się odkształca. Najlepszym rozwiązaniem nie będzie też suszenie butów z wykorzystaniem suszarki. Jeśli więc zależy nam na czasie, najlepiej jest sięgnąć po jeden z najpopularniejszych domowych sposobów – wypełnienie butów zgniecionymi gazetami.

A co z codzienną pielęgnacją? Ta wcale nie musi być skomplikowana. Najlepszą opcją wydaje się w tym kontekście sięgnięcie po specjalną szczotkę lub gumkę. Pomoże to w radzeniu sobie z uporczywymi zaciekami, a jednocześnie sprawnie usunie wszelkie zabrudzenia.