Bez względu na to, czy drukarki używasz w biurze, czy w domu, zapełnianie kolejnych kartek papieru tuszem pociąga za sobą pewien koszt. W przypadku atramentowych drukarek kolorowych, cena materiałów eksploatacyjnych może okazać się bardzo wysoka, a co za tym idzie – koszt wydruku będzie niewspółmierny do wartości samego urządzenia. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, które pozwalają zaoszczędzić całkiem sporą kwotę. Jak drukować, aby nie zbankrutować?
Kolorowe drukarki atramentowe kuszą niską ceną zakupu. Dla wielu użytkowników, ważnym argumentem przemawiającym za wyborem takiego modelu jest też fakt, że tego typu urządzenia oferują jakość wydruku, do której trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Niestety, ich eksploatacja może okazać się dość kosztowna, a w niektórych przypadkach – nawet bardzo kosztowna. Nie można bowiem nie wspomnieć, że wymiana kompletu wkładów z tuszem w określonych modelach może pociągnąć za sobą koszt niewiele niższy niż zakup nowej drukarki! Na szczęście okazuje się, że diabeł nie musi być taki straszny, jak go malują. Jak obniżyć koszt użytkowania kolorowej drukarki atramentowej? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Wybierz odpowiedni model drukarki
Oszczędności należy szukać już na etapie wyboru modelu urządzenia drukującego. Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ale sprzęt, który oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości i wydajności wydruku, nie zawsze okazuje się być najbardziej opłacalną opcją. Zanim zdecydujemy się na konkretną drukarkę, bezwzględnie należy upewnić się, że rynek zamienników oferuje wysokiej jakości kartridże do tego modelu. Co z tego, że drukarka pracuje jak błyskawica i wspaniale reprodukuje kolory, skoro oryginalne zasobniki mogą kosztować niemal tyle, co sam sprzęt?
Nie oszczędzaj na materiałach eksploatacyjnych
Skoro o zamiennikach mowa, jednym z największych błędów, które popełnia wielu użytkowników urządzeń drukujących, jest zakup najtańszych kartridżów. W tym miejscu wielu czytelników może postawić pytanie – ale jak to, przecież szukamy oszczędności? Tak, ale oszczędzanie polega przede wszystkim na unikaniu pozornych okazji. Najtańsze zamienniki oferują znacznie niższą wydajność niż te, które pozycjonowane są na najwyższej półce, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia drukarki.
Ważne jest, aby kupować zamienniki do drukarek w odpowiednich sklepach internetowych jak www.artjet.pl, które specjalizują się w sprzedaży alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Podczas zakupów możemy w takim sklepie porozmawiać z obsługą, aby doradziła najbardziej optymalne rozwiązania minimalizujące koszty drukowania.
Pozorne oszczędności dotyczą nie tylko wkładów, ale także papieru. Nie, najtańszy papier nie ma wpływu na zużycie tuszu, nie podwyższa też zużycia prądu. Ma jednak tendencję do pozostawiania w mechanizmach urządzenia znacznych ilości pyłu, co w rezultacie nie tylko sprzyja zacinaniu się arkuszy, ale także skraca żywotność drukarki.
Wybierz odpowiednie ustawienia domyślne
Często zdarza się, że użytkując kolorową atramentówkę, zapominamy o odpowiedniej konfiguracji wydruku. Nie każdy o tym wie, ale nawet drukując dokumenty tekstowe (pisane czarnym fontem), urządzenie korzysta z kolorowych zasobników w celu zapewnienia możliwie najgłębszej czerni. Unikniemy tego, ustawiając wydruk domyślny jako czarno-biały.
Ogranicz błędy w wydruku
Wysoki koszt użytkowania drukarki często wynika z błędów popełnianych przez samych użytkowników. Źle ustawione marginesy, szerokość przekraczająca zakres wydruku, zbędne oddzielenia stron – każdy z tych błędów sprawia, że arkusz ląduje w koszu. Wystarczy poświęcić kilka minut, by przyjrzeć się podglądowi wydruku odpowiednio obrobić plik przed wybraniem opcji „drukuj”.
Ogranicz zużycie papieru
Koszty eksploatacyjne drukarki nie wynikają wyłącznie ze zużycia atramentu, ale także papieru. Aby zaoszczędzić, wystarczy korzystać z opcji drukowania dwustronnego i ograniczyć marginesy, a jeżeli jest to możliwe – drukować po kilka stron na jednym arkuszu, zmieniając format dokumentu na mniejszy.
Nie dopuszczaj do zbyt długich przestojów
Na koniec, drukarkę kupuje się po to, żeby ją używać. Modele atramentowe wyjątkowo nie lubią długich przestojów. Bezczynność może doprowadzić do sytuacji, w której tusz zaschnie w dyszach. W najlepszym przypadku, czeka nas wymiana jeszcze niezużytych zasobników, w najgorszym – wymiana głowicy. Można tego uniknąć. Nawet jeżeli aktualnie nie masz potrzeby korzystania z urządzenia, co kilka dni drukuj stronę testową.