Zestaw mebli do salonu – które meble wybrać do salonu

spotkanie w salonie

Jeżeli zastanawiacie się jakie meble wybrać do salonu, to trafiliście doskonale. W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć wam najnowsze trendy i dostępne opcje, zwracając przy tym uwagę na wszystkie zasady jakie panują przy aranżacji wnętrz. Doradzimy wam jakie meble pasują do małych i dużych salonów, jak również postaramy wyjaśnić czym różni się styl nowoczesny od klasycznego.

Wybierając się do sklepów meblowych, możemy liczyć nie tylko na poradę fachowca, ale również na gotowe aranżacje wnętrz, które chociaż poglądowo mogą przybliżyć nasze potrzeby i oczekiwania względem konkretnych mebli do salonu. Jeżeli nie mamy jeszcze projektu, czasami gotowa aranżacja pozwala na znalezienie właściwego pomysłu na salon, a nawet skopiowanie aranżacji do swojego domu.

Wybierz właściwy kolor

Podstawową kwestią przy wyborze mebli do salonu jest ich kolor. Nie powinniśmy dobierać mebli do salonu na podstawie wcześniej pomalowanych ścian. Kolejność tutaj jest odwrotna. Najpierw wybieramy zestaw mebli do salonu, potem decydujemy o wyborze farby oraz innych dodatków we właściwych barwach, odpowiednio dobranych do mebli salonowych.

Jakie wybrać meble do salonu?

Na rynku istnieją dwa rodzaje mebli do salonu, są to oczywiście meble nowoczesne oraz meble klasyczne, z czego te ostatnie cieszą się wciąż rosnącą popularnością, choć i miłośników mebli nowoczesnych wciąż nie brakuje. Jeżeli należymy do grupy osób stawiających na klasycyzm, z pewnością będziemy poszukiwać mebli solidnych, wykonanych z litego drewna, które swoją barwą i jakością wykonania będą zapraszały wszystkich domowników i gości do wypoczynku. Klasycyzm to przede wszystkim nastrój, wyjątkowy klimat i wierność naturalnym elementom wykonania, do jakich zalicza się przede wszystkim drewno i metal.

meble w salonie

Drugą grupą mebli do salonu są meble nowoczesne, te z kolei charakteryzują się prostotą, minimalizmem i wielofunkcyjnością, dzięki czemu właściciele małych wnętrz mogą zaoszczędzić na przestrzeni. Meble nowoczesne nadają się oczywiście także do dużych wnętrz, a dzięki dostępności dużego asortymentu, wybór nie jest aż tak trudny. Tutaj uwypuklają ich prostotę i minimalizm, stawiają przede wszystkim na przestrzeń. W zależności od gustów i preferencji klientów, producenci mebli potrafią doskonale wkomponować się we wszystkie oczekiwania, oferując przy tym takie meble, jakich klient akurat poszukuje.

Salon czyli pokój dzienny i jego styl

Zanim wybierzemy się na wycieczkę po salonach meblowych, warto wcześniej ustalić jakiś zarys wystroju swojego salonu, zastanowić się nad ilością i wyglądem mebli, a co najważniejsze zmierzyć powierzchnię salonu, aby wiedzieć w jaki sposób go zaaranżować. Tutaj oczywiście musimy podjąć decyzję czy chcemy meble klasyczne czy nowoczesne, a od konkretnego wyboru, będzie również zależał wystrój w innych pomieszczeniach oraz dobór dodatków do wnętrz naszego domu. Także ilość miejsca w danym salonie niemalże od razu daje nam podpowiedź. Niestety w niewielkiej przestrzeni trudno ustawić meble klasyczne, i wiele osób decyduje się na rozwiązania nowoczesne.

Styl klasyczny to ciepło i wyjątkowy klimat, to przede wszystkim pojedyncze meble drewniane ze zdobieniami, rzeźbieniami czy oryginalnymi uchwytami. Styl klasyczny najlepiej prezentuje się w dużych salonach, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca na tego rodzaju wyposażenie wnętrza.

Jeżeli decydujemy się na salon w nowoczesnym stylu, możemy z powodzeniem wykorzystać do tego celu mniejszą powierzchnię, meble nowoczesne wyglądają równie gustownie w małych mieszkaniach, co w dużych przestrzeniach domków jednorodzinnych. Dla osób lubiących prostotę i minimalizm, to meble nowoczesne są najlepszą opcją. Tutaj mamy również większe możliwości kolorystyczne, albowiem salon w stylu nowoczesnym to kolory zarówno jasne jak i ciemne, stonowane oraz jaskrawe. Wszystko zależy od naszych gustów i preferencji.

Meble do salonu w odpowiedniej ilości

Kolejną kwestią, jaką warto rozważyć podczas aranżacji salonu, jest właściwa ilość mebli, jakie w nim staną. Zbyt duża ilość witryn, kanap czy innych mebli może zwyczajnie przytłaczać i sprawiać wrażenie wciskania mebli na siłę. Dlatego warto przyjrzeć się gotowym aranżacjom salonów, jakie znajdziemy nie tylko w salonach z meblami, ale również w serwisach internetowych poświęconych tematyce wystroju wnętrz. Można znaleźć gotowe projekty salonów z meblami, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego stresu.

salon

Pamiętajmy, że aranżacja salonu powinna nam samym się podobać, to my będziemy codziennie wypoczywać w zaaranżowanej przestrzeni, to my będziemy zachwycać się meblami, dodatkami oraz kolorystyką, na jaką finalnie się zdecydujemy. Klasycyzm czy nowoczesność? Przepych i naturalność czy minimalizm? Wybór należy do nas samych oraz do wszystkich osób zamieszkujących w naszym domu. Jeżeli nie możemy zdecydować się na konkretny wystrój, zawsze możemy poprosić o radę fachowca w salonie meblowym, zlecić aranżację salonu projektantowi wnętrz, ale finalnie decyzje o wyglądzie, wielkości i kolorystyce będziemy zawsze podejmować samodzielnie.