Księgowa czy biuro rachunkowe – co wybrać?

księgowy z segregatorami w ręku

Osoby prowadzące firmy często stają przed poważną decyzją – czy zatrudnić księgową na etat czy jednak postawić na usługi biura rachunkowego. Jak dokonać tego wyboru i czym się kierować? Oto kilka różnic między księgową, a biurem, które mogą okazać się przydatne w wyborze.

Kwestie finansowe

Jeśli chodzi o koszty, to zdecydowanie mniej zapłacisz wybierając biuro rachunkowe. Księgowa to jednak kolejny pracownik na etacie, za którego należy ponieść wszystkie koszty. Ponadto trzeba zapewnić tej osobie stanowisko pracy – zarówno biurko i komputer, jak i niezbędne oprogramowania do prowadzenia księgowości firmy. Bycie na bieżąco z kwestiami podatkowymi i prawnymi wymaga nieustannych szkoleń, a więc konieczne może okazać się także poniesienie ich kosztów jako pracodawca. Wybór biura rachunkowego wiąże się na pewno z niższymi kosztami, uzależnionymi od zakresu usług, jaki ma być dla ciebie świadczony.

Pracownik na wyłączność – czy aby na pewno?

Księgowa, będąca pracownikiem etatowym wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy, by ktoś miał nieustannie pod kontrolą finanse firmy. Oczywiście w pewnym stopniu tak jest. W końcu księgowa zatrudniona na etacie będzie w godzinach pracy „za ścianą” i może rozwiązać każdy problem o wiele szybciej niż biuro rachunkowe, z którym trzeba się skontaktować i które ma również innych klientów. Jednak decydując się na zatrudnienie księgowej należy pamiętać o tym, że tak jak każdemu innemu pracownikowi, przysługuje jej urlop. Może też po prostu zachorować i wziąć kilka dni wolnego. Wówczas firma pozostaje bez jej pomocy i nadzoru. W przypadku nawiązania współpracy z biurem rachunkowym taka sytuacja nie będzie mieć miejsca. Pracuje tam w końcu więcej pracowników, a w razie choroby któregoś z nich i tak pozostali są zobowiązani do świadczenia usług.

księgowy w pracy

Zakres usług

Podejmując decyzję o wyborze księgowej lub biura rachunkowego takiego jak Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej musisz określić, jaki zakres usług będzie cię interesować. Potrzebujesz zarówno specjalisty z zakresu księgowości, płac, kadr oraz podatków? Ciężko będzie znaleźć kogoś takiego w jednej osobie, a nawet jeśli to się uda musisz liczyć się z koniecznością wypłaty wysokiego wynagrodzenia. W przypadku biura rachunkowego zakres usług może być szerszy niż ten oferowany przez księgową. W końcu pracuje tam kilka osób, spośród których każda może zajmować się innymi kwestiami. Wiele biur posiada różne oferty skierowane do klientów mających inne wymagania. Możesz więc wybrać księgowość uproszczoną, za którą zapłacisz zdecydowanie mniej lub zdecydować się na pełen pakiet usług, który będzie jednak droższy. Kwestią najważniejszą w tym wyborze jest to czego potrzebuje twoja firma i jaką działalność prowadzisz. Jeśli to duże przedsiębiorstwo to możliwe, że jedna księgowa nie da rady zająć się jego finansami. Wówczas konieczne będzie utworzenie całego działu księgowego. W przypadku biur rachunkowych również musisz dowiedzieć się, czy dana firma prowadziła już księgowość tak dużego przedsiębiorstwa, czy będziesz jej największym klientem. Lepiej tego uniknąć, gdyż jako największy klient ryzykujesz, że biuro nie poradzi sobie z niektórymi z twoich wymagań lub problemów.

Odpowiedzialność za błędy

Każdemu zdarza się popełniać błędy, jednak niektóre mogą być naprawdę kosztowne. W przypadku księgowej na etacie możesz obciążyć ją kosztami za ewentualne pomyłki, ale tylko do kwoty równej trzykrotnemu miesięcznemu wynagrodzeniu tej osoby. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z biurem rachunkowym sytuacja wygląda nieco inaczej. W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, czy ma ono wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nie jest ono obowiązkowe, a więc nie możesz zakładać, że każde biuro je posiada. Jednak zdecydowanie warto wybrać takie, które wykupiło OC. Polisa ta sprawia, że zarówno biuro, jak i ty jesteście chronieni, nawet w przypadku błędów opiewających na kilkaset tysięcy złotych. Kwestie bezpieczeństwa są bardzo istotne, a często pomijane. A przecież to ewentualne błędy w rozliczeniach mogą przynieść największe straty.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *