Jak i kiedy wykonać test ciążowy

test ciążowy

Test ciążowy to test immunologiczny, który wykrywa substancję chemiczną w moczu lub krwi za pomocą enzymatycznego testu immunosorpcyjnego. Test ciążowy ma na celu wykrycie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej.

Jak to działa?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa ( hCG ) jest specjalnym hormonem wydzielanym przez skorupę zarodka ( zarodek ) od 6 do 8 dni po zapłodnieniu, po wszczepieniu ( implantacji ) zarodka do wyściółki macicy ( od tego momentu kobieta uważana jest za ciężarną ). Nazwa hormonu dokładnie opisuje, gdzie jest wydzielany i jaka jest jego funkcja – hormon jest wydzielany przez błonę kosmówkową lub kosmówkową komórki jajowej i działa jak hormony gonadotropowe przysadki mózgowej. Hormony gonadotropowe nazywane są hormonami przysadki, które działają na gonady, czyli gruczoły płciowe. Należą do nich hormon folikulotropowy ( FSH ) i hormon luteinizujący ( LH). Uwalnianie tych hormonów wraz z początkiem ciąży naturalnie blokowane, w zamian za hCG, który nadal reguluje hormonalne tło kobiety.

Test ciążowy

Współczesny test ciążowy zaczął być aktywnie przeprowadzany około 1970 roku. Był używany tylko przez lekarzy w specjalnie wyposażonych laboratoriach. Test był dość trudny, dlatego nazwano go „testem 2 godzinnym”. W 1977 roku, w aptekach pojawiły się pierwsze testy ciążowe, które można było wykonać w domu ( powstały jeszcze wcześniej, ale z powodu wielu czynników trafiły w tym roku do szerokiej sprzedaży ). Test ciążowy opiera się na odpowiedzi immunologicznej. Reakcja immunologiczna nazywana jest reakcją antygen-przeciwciało – jest to proces wiązania antygenu, czyli cząsteczki ( zwykle białka ), z przeciwciałem, czyli cząstką wytwarzaną przez komórki odpornościowe w celu zneutralizowania obcej substancji.

kobieta trzyma w ręce test ciążowy

Kiedy i jak wykonać test ciążowy?

Test ciążowy można wykonać od 6 do 8 dni po zapłodnieniu, czyli po wniknięciu zarodka do błony śluzowej macicy, tworzy się tam błona kosmówkowa komórki jajowej ( kosmówki ), która wytwarza gonadotropinę kosmówkową w celu zmiany tła hormonalnego kobiety, wspomagając ciążę poprzez wczesne daty. Przed tym okresem test ciążowy nie da pozytywnego wyniku, nawet jeśli zapłodnienie się powiedzie, a zarodek jest już „w drodze”. Test ciążowy pozwala określić podjednostkę beta hCG 7 do 10 dni po owulacji, czyli nawet przed opóźnieniem miesiączki. Jednocześnie lekarze zalecają wykonanie testu ciążowego kilka dni po nieudanej miesiączce. W tych okresach praktycznie nie ma fałszywych wyników.

Zaleca się wykonanie testu ciążowego rano z porannym moczem, ponieważ to właśnie w porannym moczu zawartość hCG będzie maksymalna, a dokładność testu zostanie zmaksymalizowana. Mimo to test ciążowy można wykonać w ciągu dnia i wieczorem. Jeśli czułość testu spełnia normy ( 25 mIU / ml i więcej ), to test pokaże prawidłowy wynik o każdej porze dnia.