Domowe sposoby czyszczenia pralki

czyszczenie pralki

Choć czyszczeniu pralki zazwyczaj nie poświęca się zbyt wiele uwagi, czynność ta nie jest wcale mniej konieczna niż regularna konserwacja innych rodzajów sprzętu. Do wielu awarii dochodzi przecież nie dlatego, że nieświadomie zdecydowaliśmy się na zakup sprzętu niskiej jakości. Winny jest przede wszystkim brak wiedzy na temat tego, jak utrzymać pralkę w czystości. Najczęściej zaleca się w tym kontekście sięganie po gotowe środki chemiczne. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy zaznajomić się z możliwościami, jakie otwierają przed nami tak zwane domowe sposoby.

Po pierwsze – soda oczyszczona

Osoby, które lubią domowe sposoby na szybkie sprzątanie bez niepotrzebnego wysiłku i szkodliwej chemii, z pewnością nie muszą być przekonywane o ogromnej mocy sody oczyszczonej. Okazuje się, że także tedy, gdy zastanawiamy się nad sposobowi, dzięki którym bezpiecznie wyczyścimy pralkę, możemy na nią liczyć. Jest to zresztą nie tylko jedna z najskuteczniejszych, ale i wyjątkowo intuicyjna metoda doprowadzania pralki do idealnego stanu. Wystarczy, że do pojemnika na proszek wsypiemy połowę opakowania sody, a następnie ustawimy pusty cykl prania. Efekty będą tym bardziej spektakularne, im wyższa będzie zastosowana przez nas temperatura.

Po drugie – kwasek cytrynowy

Wcale nie mniej efektywną metodą doprowadzania pralki do czystości wydaje się być wykorzystanie w tym celu kwasku cytrynowego. Jego popularność i skuteczność nie ustępują przecież niczym tej, jaką cieszy się soda. I w tym wypadku doprowadzenie pralki do idealnego stanu nie wymaga od nas przesadnego wysiłku. Wystarczy, że wsypiemy kwasek do pojemnika na proszek i zaprogramujemy pralkę korzystając z temperatury 90 stopni. Jedyna różnica dotyczy ilości zużytego proszku. Zamiast ½, powinna być to 1/3 szklanki. Tu warto przypomnieć, że w obu przypadkach nie mówimy o zabiegach jednorazowych. Specjaliści są zdania, że pralka powinna być czyszczona przynajmniej raz na miesiąc, bo w innych okolicznościach możemy nie być w stanie przeciwstawić się pojawieniu się kamienia.

kobieta otwiera pralkę
Kobieta otwiera pralkę

Po trzecie – ocet

Jeśli wnętrze pralki wygląda dość solidnie, soda i kwasek cytrynowy z pewnością okażą się wystarczającym wsparciem. Jak jednak postępować, gdy kamień zdążył już się pojawić? W takim przypadku konieczne jest podjęcie bardziej radykalnych działań, a jednym z nich jest skorzystanie z mieszanki, na którą składają się ocet oraz kwasek cytrynowy. Chcąc pozbyć się kamienia należy wlać do pralki dwa litry octu spożywczego, a następnie – dwa opakowania kwasku cytrynowego. Im wyższa będzie temperatura prania, tym lepiej. Niestety, choć mamy do czynienia z metodą skuteczną, nie jest ona wolna od wad. Musimy liczyć się z tym, że zapach pozostawiony przez ocet nie należy do najprzyjemniejszych. Zwykle jego wywietrzenie nie jest trudne, podczas czyszczenia zapach ten dość szybko rozprzestrzenia się jednak po mieszkaniu.

Po czwarte – pasta z sody i octu

Gdy żaden z podanych sposobów nie okazał się tak skuteczny, jak tego oczekiwaliśmy, możemy przygotować specjalną pastę. Jej przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy, że dziesięć łyżek octu wymieszamy z sodą oczyszczoną, a uzyskamy specjalną papkę. Potem możemy już nałożyć ją bezpośrednio na wszystkie te miejsca, które są szczególnie brudne. Nie musimy przy tym obawiać się niepotrzebnie – papka sprawdzi się również w przypadku podajnika na proszek i gumowych uszczelek. Czas jej działania jest dość długi, nie zaszkodzi więc, jeśli pozostawimy ją nawet na kilka godzin. Po tym czasie nie wystarczy już cykl „pustego” prania. Konieczne będzie sięgnięcie po wilgotną szmatkę, zmycie mieszanki, a następnie – wytarcie pralki do sucha.

Po piąte – domestos i tabletki do zmywarki

Czasem stan, w jakim znajduje się pralka sugeruje zasadność sięgnięcia po mniej oczywiste, ale wcale nie mniej skuteczne rozwiązania. Jednym z nich jest detergent, który wykorzystujemy na co dzień do czyszczenia muszli klozetowej. Wystarczy skorzystać z jego niewielkiej ilości i wlać ją do bębna pralki, a następnie ustawić program tak, aby wykorzystać możliwości możliwie jak najwyższej temperatury.

butelki ze środkami czyszczącymi
Pojemniki ze środkami czyszczącymi

O dużej skuteczności można też mówić w odniesieniu do tabletek do zmywarki. Jest to szybka, skuteczna, a jednocześnie niezbyt droga metoda pozwalająca na utrzymywanie w czystości tego urządzenia AGD. Zwykle wystarczą dwie tabletki umieszczone w bębnie pralki, przy ustawieniu temperatury prania od 60 do 90 stopni Celsjusza. Substancje uwalniające się z kostek nie tylko pozwolą na pozbycie się nieczystości, ale jednocześnie przyczynią się do tego, że we wnętrzu pralki będzie się utrzymywać przyjemny zapach. Tego rodzaju metoda charakteryzuje się dużą skutecznością nawet wtedy, gdy naszym problemem są nie tylko klasyczne zanieczyszczenia, ale również pleśń. Niestety, w tym ostatnim przypadku zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Jeśli pozbycie się pleśni jest niemożliwe, najlepiej udać się po specjalistyczne środki czyszczące. Ich szeroki wybór czeka na nas w marketach budowlanych oraz w sklepach internetowych z artykułami do sprzątania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *