Jakie kolory pasują do brązowych mebli?

kobieta dokonuje wyboru koloru dla ścian

Meble salonowe, sypialniane i gabinetowe coraz częściej charakteryzują się tym, że występują w różnych odcieniach brązu. Popularność właśnie tego koloru nie powinna być zresztą zaskoczeniem. Trudno o inny, który wywoływałby równie silne skojarzenia z tym, co naturalne. To kolor ciepła, harmonii i spokoju. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na to, że w urządzanym właśnie pomieszczeniu to właśnie brąz będzie kolorem dominującym, musimy zadać sobie pytanie o to, jakie inne kolory powinny mu towarzyszyć.

Brązy i odcienie szarości

Meble w odcieniach brązu są idealnym pomysłem, gdy zależy nam na wyrazistym, centralnym punkcie pomieszczenia. Nie można jednak zapominać o tym, że będą wymagać od nas ciekawej oprawy. Najbardziej skomplikowane wydaje się znalezienie właściwego koloru otaczających meble ścian. Możliwości jest co najmniej kilka, dziś jednak jednymi z najchętniej wybieranych są odcienie szarości. Początkowo może się wydawać, że nie jest to wcale oczywisty wybór. Szary kolor często jest przecież opisywany jako smutny i dość chłodny. Wypada jednak docenić jego właściwości uspokajające, a te są nieocenione, jeśli pomieszczenie ma być postrzegane jako przytulne. Kombinacja szarości i brązów ma i ten plus, że zwykle jest postrzegana jako szalenie elegancka. Oczywiście, jeden odcień nie musi gościć na wszystkich ścianach. W mniejszych pomieszczeniach takie rozwiązanie może okazać się nieco przytłaczające. W takim przypadku opcją jest zestawienie ze sobą szarości w różnych odcieniach. Pokój będzie wtedy sprawiał wrażenie nieco większego.

Brązy i biel

Jeśli to klasyczne, ciemnobrązowe meble są tymi, które w największym stopniu trafiają nam do przekonania, dobrym pomysłem może okazać się zestawienie ich ze śnieżną bielą. Ciemny brąz, choć elegancki, niejednokrotnie jest opisywany jako dość ponury. Stosowany w nadmiarze może przytłaczać, co jest szczególnie niemile widziane, gdy myślimy o wprowadzeniu go do rodzinnego salonu. Jeśli jednak pojawi się w towarzystwie bieli, pomieszczenie niemal natychmiast zacznie sprawiać wrażenie żywszego i bardziej przytulnego. Plusem bieli jest też to, że nie będzie w stanie odebrać wyrazistości meblom utrzymanym w brązowej tonacji. To także jeden z tych kolorów, które okazują się niezawodne, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza.

Beże, brązy i ecru

Jeśli chcemy wyeksponować brązowe meble, a biel wydaje się nam niepokojąco sterylna, możemy zdecydować się na łagodne kolory ziemi. Na takie miano zasługują nie tylko jasne odcienie drewna, ale również przybrudzony beż oraz umbra, zwłaszcza jeśli jest nieco stłumiona. Zabawa z odcieniami nie jest zresztą jedyną, na jaką możemy się zdecydować licząc na spektakularny efekt końcowy. Ciekawym rozwiązaniem może być także łączenie ze sobą różnych faktur. Oczywiście, ponownie należy wykazać się pewną ostrożnością. Jeśli kolory ziemi pojawiają się w nadmiarze, sporym problemem może okazać się monotonia, jakiej doświadcza się przebywając w takim pomieszczeniu. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie łączyć ich z bielą i szarościami.

wybór koloru

Czerń i brąz dla odważnych

Fani tego, co nowoczesne, którzy kochają eksperymenty, z pewnością zainteresują się tym, że brązy znakomicie łączą się także z czernią. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na brązowe meble i dodatki w bieli i odcieniach szarości, możemy wzmocnić niepowtarzalność pomieszczenia stawiając na czarną ścianę. Tu szczególnie ciekawie prezentują się tapety, bo dodatkowo pozwalają na zabawę fakturą, która jest wyjątkowo mile widziana.

Kontrast jest w cenie

Brązowy to barwa o wiele bardziej wszechstronna, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jego ciepłe odcienie świetnie prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrzach. Jednocześnie brązowy nie jest łatwym kolorem do kontrastowania, ale istnieją barwy, które pozwolą mu wyjątkowo zyskać.

Jednym z nich jest odcień szarego. W połączeniu z brązowym tworzy naturalistyczne wnętrza o charakterze mocno otulających pomieszczeń.

Kolejnym, doskonale harmonizującym z brązowym kolorem, jest turkusowy. Ta morska barwa świetnie odświeża ciepły brąz. W połączeniu z białymi lub beżowymi ścianami ożywia wnętrze i daje dobre samopoczucie.

Wśród barw, które dobrze kontrastują z brązowym, warto wymienić także fioletowy. Spokojny, ale jednocześnie tajemniczy odcień fioletu, np. ametystowy, uzupełnia brązowy.

Innowacyjne podejście do aranżacji wnętrz pozwala włączyć wiele kolorów, które świetnie prezentują się razem z brązowym. Warto jednak pamiętać, aby zawsze zachowywać umiar i subtelnie łączyć kolory, unikając przerysowania aranżacji.

A co gdy mamy brązowe ściany – jakie kolory mebli będą pasowały?

Jeśli mamy w pokoju brązowe ściany, warto zastanowić się nad doborem mebli w kolorze, który będzie harmonijnie współgrał z takim tłem. Wybór jest oczywiście szeroki, jednak naprawdę świetnym pomysłem byłoby skorzystanie z naturalnej kolorystyki drewna, np. dębu, orzecha bądź mahoniu. Te odcienie połączone z brązem będą tworzyć przyjemną, spokojną atmosferę, idealną do odpoczynku i relaksacji.

Warto również pamiętać, że neutralne, jasne kolory jak biel lub ecru, świetnie przełamią ciepło brązu oraz nadadzą pomieszczeniu nieco świeżości.

Kolejną opcją jest zieleń – dodaje ona wnętrzu życia, ożywia go i sprawia, że jest bardziej przytulnie. Można zdecydować się na ciemniejsze lub jasne odcienie zieleni, w tle brązu oba typy będą wyglądać interesująco i nowocześnie.

Jeśli natomiast zależy nam na nieco bardziej ostrożnych i subtelnych kombinacjach, warto postawić na dodatki w kolorze turkusu, szmaragdu bądź granatu – to kolory, które będą wspaniale się prezentowały na tle brązu, jednocześnie wnosząc do pomieszczenia elegancję i styl.

Ważne jest, aby pamiętać o równowadze. Aby całość nie była przytłaczająca, warto postawić na meble w jednym, maksymalnie dwóch kolorach oraz dobierać dodatki tak, aby pasowały do reszty aranżacji. Może pomóc również fakt, że brąz jest kolorem uniwersalnym, co oznacza, że można do niego dobrać wiele odcieni. Warto więc, by decyzję o finalnym wyborze kolorystyki mebli, zaczerpnąć z konsultacji jakiegokolwiek projektanta wnętrz lub zainspirować się modnymi aranżacjami meblowymi na portalach internetowych lub forach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *