Jak sprawdzić czy ciśnieniomierz dobrze mierzy

pomiar ciśnienia

Ciśnieniomierze elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Opisywane są jako rozwiązania praktyczne, wygodne w użyciu i niezawodne. Osoby, które z nich korzystają, nie ukrywają jednak, że prawidłowość pomiarów często budzi ich wątpliwości. Rodzi się więc pytanie, czy można sprawdzić, czy ciśnieniomierz mierzy prawidłowo. Okazuje się, że istnieje przynajmniej kilka sposobów, dzięki którym można się upewnić, że tak właśnie jest.

Jak mierzyć ciśnienie – podstawowe informacje

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, czy rzeczywiście wybraliśmy ciśnieniomierz wart uwagi, powinniśmy przypomnieć sobie podstawowe zasady dokonywania pomiaru. Nie jest ich wiele, są jednak na tyle ważne, że brak troski o ich przestrzeganie stawia całe przedsięwzięcie pod znakiem zapytania.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że warunki, w jakich realizowany jest pomiar, muszą być naturalne. Najlepiej dokonywać pomiaru w pomieszczeniu, w którym jest cicho, warto też zatroszczyć się o to, aby nie było w nim ani za ciepło, ani za zimno. Nie należy też sięgać po ciśnieniomierz natychmiast po posiłku albo świeżo po zapaleniu papierosa. Innym ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na pomiar ciśnienia jest samo ułożenie naszej ręki. Pamiętajmy więc, że łokieć musi być podparty, a ramię powinno się znajdować na wysokości serca. Najlepiej, jeśli mięśnie badanej właśnie ręki są rozluźnione. Ich spięcie również wpływa niekorzystnie na wyniki dokonywanych przez nas pomiarów. Co ciekawe, najnowsze ciśnieniomierze są tworzone w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowego ułożenia.

ciśnieniomierz mankietowy klasyczny
Ciśnieniomierz mankietowy klasyczny

Czy ciśnieniomierz nie myli się podczas pomiaru?

Jednym z częściej pojawiających się zaleceń jest to, aby dokonywać pomiaru na tej ręce, która nie jest dominująca. Oczywiście, gdy podejmujemy się wykonania tego działania po raz pierwszy, często nie mamy pojęcia, która ręka ma taki status, zaleca się więc wykonanie pomiaru na obu kończynach. Potem konsekwentnie należy dokonywać pomiarów tam, gdzie odnotowaliśmy wyższe ciśnienie.

Musimy pamiętać także o tym, że często sami nieświadomie zawyżamy wyniki ciśnienia nawet, jeśli sam sprzęt działa bez zarzutu. Tak jest choćby wtedy, gdy układamy ramię poniżej wysokości serca. Także ułożenie ramienia nie jest działaniem zalecanym. Ciśnienie będzie wtedy niższe, nie będzie to jednak oznaczało, że doszło do znaczącej poprawy naszego stanu zdrowia. Przyjmuje się, że nawet dobrze działający ciśnieniomierz może wskazywać pewne różnice w pomiarach, nie powinny być one wyższe niż 10 mm Hg. Każde wyższe odstępstwo od normy, zwłaszcza, jeśli zauważymy je w relatywnie krótkim czasie, będzie oznaczać, że mamy do czynienia ze sprzętem źle skalibrowanym albo popsutym.

W tym miejscu warto wspomnieć także o jeszcze jednym błędzie, który popełniamy często nieświadomi tego, z jak poważnymi może się wiązać konsekwencjami. Wiele osób używa mankietu niedopasowanego do ramienia. Bez względu na to, czy będzie on za krótki, czy też za wąski, należy liczyć się z tym, że doprowadzi do zawyżenia pomiaru.

ciśnieniomierz elektroniczny
Ciśnieniomierz elektroniczny

Prawidłowe pomiary – o tym warto pamiętać

Jeśli zależy nam na ciśnieniomierzu, którego pomiarom można zaufać, powinniśmy pamiętać o tym, że naukowcy odradzają zakup modeli nadgarstkowych. Te pokazują jedynie orientacyjne pomiary, nie nadają się więc wtedy, gdy lekarz zaleca nam kontrolowanie wysokości ciśnienia. W przypadku zagrożenia zdrowia znacznie lepszą opcją jest inwestycja w ciśnieniomierz naramienny, nie tylko dokładniejszy, ale również bardziej odporny na uszkodzenia i rzadziej wymagający kalibracji.

Nawet inwestując w najwyższej klasy sprzęt należy liczyć się z tym, że po pewnym czasie, intensywnie użytkowany może nie być już tak dokładny, jak po zakupie. Warto z wyprzedzeniem zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Zwykle znajduje się tam adnotacja na temat tego, po jakim czasie należy oddać sprzęt do kalibracji. Tu warto pamiętać, że choć miejsc, w których można dokonać kalibracji ciśnieniomierza nie brakuje, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego punktu nawet, jeśli podniesie to koszt usługi.