Skuteczne metody na zmniejszenie zużycia wody w kuchni

kran w kuchni

Jeśli komuś nadal wydaje się, że oszczędzanie wody to moda, która przyszła do nas tylko na chwilę, czas najwyższy, aby zastanowić się nad weryfikacją swoich poglądów. To właśnie mądre zarządzanie dystrybucją wody jest przejawem troski o ekosystem i środowisko naturalne. Wiele osób zaczyna się interesować tym zagadnieniem także dlatego, że oszczędzanie wody jest opłacalne. Zmniejsza wysokość regularnie płaconych rachunków, a te przecież już teraz trudno uznać za małe.

Kuchnia i jej znaczenie dla oszczędzania wody

Oszczędzanie wody ma szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy w grę wchodzi kuchnia. To przecież pomieszczenie, w którym zwyczajnie nie jesteśmy w stanie obejść się bez wody. Z kranu korzystamy codziennie, niemal w każdym momencie. Woda w kuchni nie jest przy tym wykorzystywana jedynie do gotowania. Myjemy w niej również ręce i naczynia, płuczemy produkty spożywcze i wykonujemy dziesiątki innych czynności. Jeśli więc mielibyśmy wskazać to pomieszczenie, w którym oszczędzanie jej ma szczególnie duże znaczenie, to właśnie kuchnia zasługuje na takie miano.

Oszczędzanie wody a baterie kuchenne

Jeśli wydaje się nam, że robimy wiele, aby unikać marnowania wody, a płacone regularnie rachunki wydają się temu przeczyć, przyjrzyjmy się krytycznie bateriom zainstalowanym w tym pomieszczeniu. Często ich stan pozostawia wiele do życzenia. Regulacja strumienia i temperatury wody zajmuje nam wiele czasu, a do tego woda kapie z kranu zarówno wtedy, gdy jest nam potrzebna, jak i wtedy, gdy nie powinna tego robić. W wielu starszych bateriach nie ma już kurka umożliwiającego napełnienie komory, gdy więc myjemy naczynia, kolejne litry leją się bez celu. Także uszkodzona siatka znajdująca się na kranie może prowadzić do znaczącego wzrostu płaconych przez nas rachunków, bo przyczynia się ona do tego, że woda rozchlapuje się na boki, a jej strumień jest przez to mniejszy.

Nawet najtańsza nowa bateria kuchenna będzie w stanie ograniczyć zużycie wody, a jej zakup szybko się zwróci. Szukając idealnego rozwiązania warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie brakuje baterii wyposażonych w specjalne udogodnienia minimalizujące stratę wody. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o perlatorze napowietrzającym wodę, z której korzystamy. Pozwala to na uzyskanie jej wysokiego ciśnienia przy znacząco mniejszym zużyciu. Ciekawym rozwiązaniem jest także termostat. Baterie kuchenne z termostatem pozwalają na uzyskanie natychmiast pożądanego ciśnienia i temperatury wody.

mycie talerzy

Oszczędzanie wody w kuchni – dobre praktyki

Nawet, jeśli zaopatrzyliśmy się już w solidną baterię kuchenną, powinniśmy wcielić w życie kilka dobrych praktyk pozwalających na minimalizację zużycia wody w kuchni.

  1. Zakręcajmy kran za każdym razem, gdy nie mamy już potrzeby korzystania z bieżącej wody.
  2. Myjmy naczynia „na raty” – najpierw gąbką i płynem do mycia naczyń, a dopiero potem – bieżącą wodą.
  3. Nie zostawiajmy odkręconego kranu na czas zmywania naczyń.
    Oszczędzanie wody w kuchni podczas gotowania

Choć to mycie naczyń i produktów spożywczych marnuje najwięcej wody w kuchni, pamiętajmy o tym, że o sporych oszczędnościach można mówić także gotując w przemyślany sposób. Tu najcenniejszym jest nawyk gotowania potraw pod przykryciem. Taka praktyka w istotny sposób ogranicza parowanie wody przyczyniając się do tego, że nie trzeba jej uzupełniać. W ten sam sposób można zresztą również zaoszczędzić prąd i gaz.

Warto zastanowić się również nad tym, czy wylewanie wody, w której gotowaliśmy jajka lub naczynia, ma sens. Wiele osób wykorzystuje ją do podlewania kwiatów i potwierdza, że rośliny tylko na tym zyskują. Nie trzeba też wcale wylewać przegotowanej wody, z której się nie korzysta. Trzymanie jej w czajniku rzeczywiście nie ma większego sensu. Dlaczego jednak nie mielibyśmy przelać jej do dzbanka, a następnie pić ją, gdy dopadnie nas pragnienie? Taka praktyka, wraz z inwestycją w dzbanek z filtrem może wiązać się z dodatkową korzyścią przyczyniając się do tego, że zaczniemy produkować mniej plastikowych śmieci.