Jak zrobić płyn do baniek – domowy poradnik

bańka mydlana

Dzieci kochają bańki mydlane i potrafią spędzać wiele czasu puszczając je. Niestety, płyny do baniek kupowane w sklepach często rozczarowują. Nie pozwalają na puszczanie dużych baniek, a jednocześnie przyczyniają się do tego, że bańki szybko pękają. Nie są przy tym rozwiązaniami tanimi. Zamiast męczyć się z nimi, warto przygotować zrobiony własnoręcznie płyn do baniek mydlanych. Nie jest drogi, zwykle wykorzystuje składniki, które już mamy w domu, a przede wszystkim – korzystanie z niego zapewnia o wiele większą satysfakcję. Płyn domowej roboty może zresztą dać satysfakcję nie tylko samym dzieciom, ale również ich rodzicom.

Dlaczego warto puszczać bańki

Puszczanie baniek mydlanych jest wyjątkowo przyjemne i już choćby dlatego warto się zainteresować tą formą rozrywki. Okazuje się jednak, że ma ono także kilka innych, nieoczywistych zalet. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o nauce cierpliwości. Dzieci rywalizują między sobą o to, któremu z nich uda się stworzyć największą i najdłużej utrzymującą się w powietrzu bańkę. Szybko orientują się przy tym, że powodzenie jest uzależnione w dużym stopniu od ich umiejętności. Puszczanie baniek relaksuje, wycisza i sprzyja skupieniu, pozwala więc na doskonalenie umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu.

dziewczynki puszczają na wietrze bańki mydlane
Dziewczynki puszczają na wietrze bańki mydlane

Przygotowując maluchowi domowy płyn do puszczania baniek dobrze jest pamiętać również o tym, że może się on przyczynić do poprawy stanu dziecięcego zdrowia. Puszczanie baniek mydlanych może być ćwiczeniem logopedycznym. Wymaga równomiernego wydmuchiwania powietrza z płuc, wyrabia też umiejętność tworzenia „dziubka”. Te niepozorne czynności przyczyniają się do prawidłowego rozwoju aparatu mowy, eliminują też wiele problemów logopedycznych, które zdążyły już dać o sobie znać.

Zaletą puszczania baniek jest również to, że wpływa korzystanie na motorykę młodego człowieka. Uczy go zręczności i szybkości, zachęca do biegania i pozwala na przekonanie dzieci z otyłością i nadwagą do wyjścia z domu.

Domowy płyn do puszczania baniek

Oczywiście, im bańki są bardziej okazałe, tym większy jest dziecięcy entuzjazm i zaangażowanie, warto więc zrezygnować z płynów kupowanych w sklepie na rzecz tych domowej roboty. Przyda się nam do tego płyn do mycia naczyń, woda oraz gliceryna.

Każdy płyn do mycia naczyń może być równie skuteczny, najlepiej więc nie decydować się na zakup nowego. Ten, z którego korzystamy na co dzień, powinien sprawdzić się znakomicie. Gdy w grę wchodzi woda, każdy twórca domowego płynu do puszczania baniek mydlanych ma na ten temat swoje zdanie. Podczas gdy jedne osoby stawiają na zwykłą wodę z kranu, inne korzystają z wody destylowanej. Tą ostatnią można dziś nabyć w każdym większym sklepie, a ponieważ nie należy do produktów drogich, warto zdecydować się na taką inwestycję. Ostatnim elementem składowym jest gliceryna. Tak naprawdę, nie jest ona wcale elementem koniecznym, jej dodanie do płynu sprawia jednak, że bańki zyskują wyjątkowy połysk, a ten podoba się zwłaszcza najmłodszym. Dodatek gliceryny przyczynia się też do tego, że bańki są zdecydowanie odporniejsze na pękanie, co da naszym dzieciom sporą przewagę podczas rywalizacji z kolegami z podwórka. Po glicerynę najlepiej udać się do apteki.

narzędzia do zrobienia płynu do baniek mydlanych
Narzędzia do zrobienia płynu do baniek mydlanych

Mając wszystkie składniki warto pamiętać o tym, że ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Najlepsze to jedna część płynu do mycia naczyń zmieszana z dziesięcioma częściami wody. Z gliceryną nie należy przesadzać, wystarczy więc około dziesięciu kropel na litr wody. Podczas tworzenia płynu, dużą rolę odgrywa mieszanie wszystkich składników. Nie powinniśmy się z nim spieszyć dbając o to, aby w trakcie tego procesu powstało możliwie jak najmniej piany.

Czym puszczać bańki?

Gdy mamy już gotowy płyn do robienia baniek mydlanych, możemy zastanowić się również nad tym, czym je puszczać. Najlepiej sprawdzają się gotowe zestawy, jeśli jednak nie chcemy decydować się na kolejne inwestycje, z pomocą z pewnością przyjdzie nam również to, co możemy znaleźć w domu. Może być to choćby wieszak do ubrań, słomka do napojów, a nawet przygotowany wspólnie z dzieckiem sznurek na patykach.