Grzyb na ścianie – jak się go pozbyć?

pokój do remontu

Grzyb na ścianie jest powodem do niepokoju nie tylko dlatego, że jego wygląd jest co najmniej nieprzyjemny. Trudno przecież polemizować również z tym, że sama jego obecność może okazać się zagrożeniem dla zdrowia domowników. Jak zatem postępować, gdy już się pojawi? Czy można usunąć go bez konieczności kucia w tym celu ścian?

Skąd się bierze grzyb na ścianie?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak uporać się z grzybem obecnym na ścianie, musimy poszukać odpowiedzi na pytanie o to, skąd taki grzyb się bierze. Najczęściej jest on obecny w tych domach i mieszkaniach, w których pojawia się wilgoć. To właśnie z tego powodu z nieestetycznymi plamami najczęściej mamy do czynienia w kuchni oraz w łazience, a więc w tych pomieszczeniach, w których wilgotność jest najwyższa. Warto o tym pamiętać, aby skutecznie walczyć z mitem o tym, że grzyby powstają w mieszkaniach, w których jest brudno. To właśnie ten mit sprawia, że problem grzyba jest od lat uważany za wstydliwy. Tymczasem mieszkanie może być wzorowo sprzątane co sobotę, a jednocześnie – zagrzybione.

Problemy z wilgocią w domu lub mieszkaniu mają co najmniej kilka źródeł. Zwykle wspomina się w tym kontekście o wysokiej wilgotności powietrza, którą można zniwelować dbając o odpowiednią wentylację czy to w kuchni, czy to w łazience. Może jednak okazać się, że winna jest nieprawidłowa wentylacja zastosowana w budynku, a nawet – źle wykonana izolacja. Tu na szczególne zainteresowanie zasługują mostki termiczne – luki, z którymi mamy do czynienia w konstrukcji budynku przyczyniające się do tego, że wytraca on ciepło. Najczęściej mamy z nimi do czynienia tam, gdzie dach oraz strop łączą się ze ścianami domu. Nawet w takim przypadku nie można mówić o sytuacji bez wyjścia, wykonanie poprawek najlepiej jest jednak zlecić fachowcom.

kratka wentylacyjna

Grzyb na ścianie – czy jest się czego bać?

Gdy wiemy już, jakie jest źródło problemu, możemy zadać sobie jeszcze jedno pytanie. Czy grzyb na ścianie jest rzeczywiście na tyle niebezpieczny, że konieczne jest podejmowanie radykalnych działań prowadzących do pozbycia się go? A może nie mamy wcale do czynienia z aż tak poważnym problemem?

Sygnały świadczące o tym, że grzyb już zaczyna wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, pojawiają się dość szybko. Niestety, bardzo często mamy problem z ich rozpoznaniem. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście nawracający katar i kaszel. Lubimy wiązać go z przeziębieniami i często musi minąć wiele czasu zanim dopuścimy do siebie myśl, że w rzeczywistości naszym problemem jest przede wszystkim pogarszająca się jakość powietrza spowodowana przez grzyb. Gdy nie podejmiemy z nim walki, problemy mogą się nasilać. Może dochodzić do reakcji alergicznych, coraz poważniejszych problemów z oddychaniem, a nawet do tak poważnych schorzeń, jak zapalenie płuc. Grzyb na ścianie może też wywierać niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego domowników.

Jak się pozbyć grzyba ze ściany?

Wiedząc już, jak dużym zagrożeniem może być znajdujący się na ścianie grzyb, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jaki będzie najskuteczniejszy sposób na jego eliminację. Jeśli zależy nam na preparatach dostępnych w sklepach, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że na grzyb należy działać dwutorowo.

W pierwszej kolejności należy sięgnąć po oczyszczające ściany detergenty. Dopiero po doprowadzeniu ściany do satysfakcjonującego nas stanu, powinniśmy zainteresować się środkami grzybobójczymi, z którymi możemy zetknąć się choćby w sklepach z akcesoriami ogrodniczymi. Preparaty chemiczne potrafią dość znacząco różnić się między sobą. Dominują te, które jesteśmy w stanie samodzielnie umieścić na ścianie. Podczas prac z nimi należy jednak nie tylko starannie przestrzegać zaleceń ich producenta, ale również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie samego siebie. Usuwanie grzyba bez maseczki, odpowiednich okularów i odzieży ochronnej jest proszeniem się o kłopoty.

czyszczenie ściany

Domowe sposoby na eliminację grzyba ze ściany

Preparaty specjalistyczne są często opisywane jako toksyczne. Nieumiejętnie wykorzystywane mogą stanowić duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jeśli więc zależy nam na eliminacji grzyba w bezpieczniejszy sposób, możemy odwołać się także do skutecznych metod domowych. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o occie spirytusowym rozcieńczonym z wodą w stosunku 4:1. Dobrym pomysłem jest też przetestowanie możliwości sody oczyszczonej znanej z tego, że pozbywa się nie tylko samego grzyba, ale również nieprzyjemnego zapachu, jaki potrafi być długotrwałą pamiątką po jego obecności.

Nieoczekiwanym sojusznikiem w walce z grzybem na ścianie jest także połączona z wodą sól kuchenna. Ta nie tylko eliminuje grzyb, ale również sprawdza się znakomicie jako pochłaniacz wilgoci. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że w walce z grzybem może nam się przydać czosnek. Oczywiście, sam nie zda się na wiele, ale w połączeniu z połową szklanki octu i dwoma łyżeczkami czosnku granulowanego, cztery wyciśnięte ząbki czosnku są w stanie uporać się dość dużymi skupiskami grzyba na ścianie.